کد خبر: 101504
صنعت

جهش تولید و فروش ذوب آهن اصفهان در ۹ ماهه اول ۱۴۰۰

ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه صدرتامین از زمان مدیریت منصور یزدی زاده طی ۳ سال گذشته پس از چند فراز و فرود به تثبیت سوددهی رسید و این امر باعث شد در سال ۹۹ این شرکت از زیان انباشته خارج شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، به نقل از روابط عمومی هلدینگ صدر تامین، سود این شرکت طی سال گذشته به میزان ۱۵ هزار و ۸۱۹ میلیارد ریال رسید که دلایل افزایش میزان درآمد و سود شرکت ناشی از تمرکز بر تولید و فروش محصولات صنعتی و محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تمرکز شرکت بر صادرات به دلیل ارزش افزوده بالاتر، افزایش تورم و افزایش سطحی عمومی قیمت‌ها است. همچنین در سال ۹۹ ذوب آهن، شاهد رشد ۲۴۵ درصدی سودآوری شرکت های تابعه داخلی نسبت به سال ۹۸ بوده است.

در واقع ذوب آهن طی یک دهه گذشته برای نخستین بار در سال ۹۹ از زیان انباشته خارج شد تا بتواند سود را بین سهامداران توزیع کند و شرایط برای پیوستن از فرابورس به بورس مهیا شد که این امر در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شد.

موفقیت ذوب آهن اصفهان در سود آوری ادامه یافت و در سال جاری نیز این شرکت موفق شد رکورد سود آوری خود را تنها در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ ارتقاء دهد و با افزایش ۱۹۵ درصدی به سود بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برسد و حاشیه سود این شرکت برای اولین بار از ۱۲ درصد عبور کرد.

عمده سود آوری ذوب آهن اصفهان حاصل بهبود فرآیند، تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و رشد صادرات بوده است و تنها حدود ۳۰ درصد از این افزایش سود حاصل تورم و افزایش قیمت ارز است.

تولید انبوه ریل مطابق استاندارد جهانی که در ۶ محور خط آهن ایران استفاده شد و در حال نصب است ، تولید ریل زبانه سوزن و ریل مترو تهران، تمرکز بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر همچون ورق سازه های فولادی، آرک معدن، تیرآهن بال پهن و … ، صرفه جویی در مصرف آب و انجام پروژه های مختلف برای استفاده از پساب به جاب برداشت آب از رودخانه، توسعه صادرات و دستیابی به مدال افتخار ملی صادرات و … از جمله دستاوردهای این شرکت طی ۳ سال اخیر است.

عملکرد ذوب آهن اصفهان در ۹ ماهه گذشته نیز نشان از افزایش تولید در اغلب بخش های تولیدی و همچنین افزایش فروش این شرکت دارد. تلاشگران این مجتمع عظیم صنعتی علی رغم مشکلات ناشی از کمبود مواد اولیه و بحران آب تا پایان آذرماه امسال موفق به تولید ۲ میلیون و ۵۴ هزار و ۷۰۰ تن چدن مذاب شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد رشد را نشان می دهد.

منصور یزدی زاده، مدیر عامل این شرکت ضمن بیان مطلب فوق گفت: امسال این شرکت با سه کوره بلند فعالیت می کند و اگر مشکلات کمبود مواد اولیه و آب وجود نداشت، قطعاً تولید بیشتری حاصل می شد. با این وجود امیدواریم تا پایان سال به تولید حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسیم که در تاریخ این شرکت بی سابقه است.

وی افزود: با توجه به افزایش تولید چدن و محدودیت بخش فولادسازی ، تولید شمش چدن به ۵ برابر سال گذشته رسید که بخش عمده آن در ۹ ماهه اول سال جاری صادر شد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: این مجتمع عظیم صنعتی در ۹ ماهه ابتدای امسال در تولید کک خشک ۳ درصد، در تولید آگلومره ۴ درصد، در تولید فولاد خام ۵ درصد و در تولید شمش آماده ۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است.

یزدی زاده به برنامه ریزی این شرکت جهت افزایش تولید و فروش محصولات با ارزش اقتصادی بیشتر اشاره کرد و گفت : در این راستا در ۹ ماهه اول سال جاری تولید کلاف در ذوب آهن اصفهان حدود ۱۰ برابر سال گذشته بود و به ۱۲۶ هزار و ۸۸۷ تن رسید در حالیکه تولید میلگرد تنها یک درصد رشد داشت و در تولید تیرآهن ، شمش کالایی و سایر محصولات رشدی نداشتیم.

وی افزود: برنامه ریزی ذوب آهن جهت افزایش تولید و فروش محصولات با ارزش اقتصادی بیشتر موجب شد این شرکت در ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۴۰۰ از فروش محصولات خود ۲۵ هزار و ۴۰۵ میلیارد تومان درآمد کسب نماید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹۲ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/

خبر پیشین
مارکوویچ توافقی از ذوب‌آهن جدا شد
خبر بعدی
اکیپی از بازرسان برای راستی‌آزمایی مصرف آب صنایع اعزام می‌شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست