کد خبر: 62801
صنعت
معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان:

تولید ذوب‌آهن نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۰ درصد افزایش یافت

معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان گفت: با وجود محدودیت‌های آبی و مشکلات در تامین مواد اولیه طی نیمه نخست امسال، میزان تولید ذوب آهن نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود ۱۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، مهرداد تولائیان، با اشاره به روند تولید ذوب آهن اصفهان با توجه به مشکل شدید بی‌آبی و خاموشی‌ها و تاثیر آن بر روند تعهدات این شرکت در نیمه نخست امسال، اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان طبق برنامه پیش‌بینی تولید بیشتری را می‌توانست داشته باشد، اما محدودیت‌های موجود ما را از برخی پیش‌بینی‌ها عقب انداخت.

وی با اشاره به اینکه ذوب آهن از سال‌ها پیش تاکنون محدودیت‌های تامین مواد اولیه را یدک کشیده است، مطرح کرد: با توجه به وعده‌های مسئولان در تامین مواد اولیه، ذوب آهن سال گذشته کوره شماره یک را راه‌اندازی کرد و انتظار داشتیم سال ۱۴۰۰ سال بهتری برای این شرکت باشد، اما بحران کم‌آبی و به دنبال آن قطعی برق، به مشکل تامین مواد اولیه این شرکت، اضافه و موجب شد طبق برنامه پیش نرویم؛ هر چند از نظر تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تولید بیشتری داشتیم.

معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه شرایط ذوب آهن با سایر شرکت‌های فولادی متفاوت است، بیان کرد: شرکت‌های فولادی نسبت به ذوب آهن وابستگی بیشتری به برق دارند. بنابراین شدت آثار قطعی برق در ذوب آهن کمتر بود، اما محدودیت‌های آبی در نیمه نخست امسال موجب توقف نیروگاه‌های ذوب و کمبود برق این مجموعه شد.

تولائیان با تاکید بر اینکه ذوب آهن اصفهان با تمام این مشکلات به دنبال توسعه سبد محصولات و اضافه این محصولات با ارزش‌افزوده بیشتر است، تصریح کرد: امسال با وجود تمام محدودیت‌ها ذوب آهن موفق شد چند محصول جدید را به سبد محصولات خود اضافه کند و در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال تولید ذوب آهن حدود ۱۰ درصد افزایش یافت.

اولویت ذوب آهن تامین ریل کشور است

معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان در خصوص تعهدات ریلی ذوب آهن به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات این شرکت، گفت: همواره از نظر کشوری، تعهدات ریلی ذوب آهن بسیار مهم است و با توجه به اینکه ریل جزو محصولات با ارزش‌افزوده بالا است، این شرکت تعهدات ریلی خود را انجام داده است و نگرانی در این زمینه نداریم.

وی با تاکید بر اینکه اگر قرار است تولید این شرکت کاهش یابد، محصولات مهم ذوب آهن همچون ریل را طبق تعهد خود تحویل می‌دهیم، عنوان کرد: ذوب آهن طبق تقاضای راه‌آهن جمهوری اسلامی، تولید ریل دارد و آن را در موعد معین تحویل می‌دهد.

تولائیان همچنین درباره تعهد محوله صادراتی ریل به افغاستان که سال گذشته مطرح شد با توجه به تغییر و تحولات و ورود طالبان به این کشور، اظهار کرد: پیش از حضور طالبان در افغانستان، از همان سال گذشته با رسانه‌ای شدن این خبر، آمریکا به این موضوع ورود کرد و به نوعی با ایجاد حساسیت، به جای ریل محصول دیگری (میلگرد و تیرآهن) تحویل افغانستان شد.

وی تاکید کرد: از نظر فنی ذوب آهن آمادگی صادرات ریل به کشورهای دیگر را دارد، البته همچنان اولویت این شرکت با توجه به روند خوب ریل‌گذاری در کشور، تامین نیاز داخلی است.

صادرات، جزو اهداف ذوب آهن است

معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان همچنین درباره افزایش نرخ ارز و جذابیت‌های صادراتی و تاثیر آن بر افزایش درآمدهای این شرکت، بیان کرد: به طور قطع، صادرات محصولات مختلف با توجه به افزایش نرخ ارز صرفه اقتصادی دارد، از سوی دیگر، در حال حاضر، بازار داخلی به شدت در رکود به سر می‌برد و مشتری در بازار داخل بسیار کم است و به نوعی محصولات عرضه شده در بورس به فروش نمی‌رود؛ بنابراین کماکان اولویت و تمرکز ذوب آهن صادرات است.

تولائیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، ذوب آهن نیاز به نقدینگی و مباحث ارزی و دلاری را و بعضا نیازهای ریالی خود را از طریق دلار تامین می‌کند و سیاست و تمرکز خود را بر صادرات گذاشته است تا با توجه به رکود در بازار داخلی، بتواند به سودآوری و ارزآوری دست یابد.

وی درباره برنامه صادراتی این شرکت نیز، اذعان کرد: ذوب آهن اصفهان با توجه به ظرفیت تولید خود، همواره با نیازسنجی بازارهای خارجی بر صادرات متمرکز شده است و در بهترین حالت بین ۴۰ تا ۵۰ درصد محصولات خود را صادر خواهد کرد.

بهبود شرایط آبی صنعت در پاییز امسال

معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان در ادامه درباره پیش‌بینی شرایط بد شرایط آبی اصفهان در پاییز امسال و تاثیر آن بر روند تولید ذوب آهن در نیمه دوم سال جاری، گفت: صد درصد ذوب آهن در نیمه دوم امسال با چالش‌هایی مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، با توجه به اینکه امروز وضعیت آب پشت سد زاینده رود اصلا خوب نیست، اما  اگر همین میزان آب پشت سد به درستی مدیریت شود، با توجه به کاهش مصارف در منطقه، در پاییز و زمستان قطعا مصرف آب کاهش خواهد یافت.

تولائیان با بیان اینکه مجموع نیاز آشامیدنی و صنعت استان حدود ۱۲.۵ مترمکعب در ثانیه است، عنوان کرد: آبی که از سد رها می‌شود تا به سد چم آسمان و تصفیه‌خانه باباشیخعلی برسد، تقریبا دو برابر این عدد است و این نشان می‌دهد که در بالادست و مسیر جریان آب برداشت‌های غیرمجاز داریم.

وی با بیان اینکه در عین حال امروز آب کم است، اظهار کرد: با توجه به کاهش دمای هوا و اتمام آبیاری و برداشت برخی کشت‌ها، معتقد هستیم شرایط نسبت به تابستان برای صنعت و شرب بهتر خواهد شد.

وضعیت کمبود گاز برای ذوب آهن قابل مدیریت است

معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان همچنین درباره پیش‌بینی کمبود گاز در زمستان امسال و تاثیر بر تولید ذوب آهن، تصریح کرد: ذوب آهن اصفهان طی یک دهه گذشته شاید به جز دو سال، تقریبا در فصل سرما مشکل کمبود گاز داشت. بنابراین برنامه‌ریزی برای توقفات برخی بخش‌ها که مصرف بالای گاز دارند، در این پیک انجام می‌شود.

تولائیان با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز ذوب آهن در شبانه‌روز تقریبا دو میلیون مترمکعب و بسیار پایین‌تر از فولاد مبارکه است، مطرح کرد: شرایط ذوب آهن برای تطبیق با قطعی گاز بهتر از فولاد مبارکه است و بدون گاز می‌توانیم با برخی محدودیت‌ها کار را پیش ببریم و به نوعی این وضعیت برای ما قابل مدیریت است.

انتهای پیام/

خبر پیشین
۶ ذوب‌آهنی در اردوی تیم ملی فوتبال امید
خبر بعدی
طرح انتقال پساب چرمهین به همت ذوب‌آهن عملیاتی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست