کد خبر: 01030305
صنعت

تولید فولادهای کیفی، استراتژی بلندمدت ذوب‌آهن اصفهان

سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد ذوب‌آهن گفت: تولید محصولات صنعتی و فولادهای کیفی به عنوان یک استراتژی بلند مدت در دستور کار مهندسی نورد، طراحی کالیبر و تولید ذوب آهن قرار گرفت که در دوسال گذشته اقدامات موثری انجام شد و چند پروفیل صنعتی جدید از جمله آرک و ریل زبانه سوزن تولید گردید.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، در حال حاضر با توجه به کارخانجات نوردی که در استان اصفهان و همچنین در کل کشور پا به عرصه وجود گذاشته‌اند، ظرفیت تولید جمعی فولادهای ساختمانی و عرضه آن‌ها از تقاضای بازار پیشی گرفته است. این موضوع به اضافه تصمیمات ناگهانی برای صادرات محصولات فولادی، عرصه را برکارخانجات فولاد به شدت تنگ کرده است.

 از سوی دیگر با توجه به نیاز روز افزون بخش صنعت و معدن کشور به مقاطع آلیاژی و گروه میلگردهای ساده صنعتی، از حدود پنج سال پیش با شروع تولید گرد با سایز ۸۰ در نورد ۶۵۰ و بعد گردبا سایز ۶۰ و ۵۰  در نورد ۵۰۰ و متعاقباً درسال ۱۴۰۰ و در نورد ۳۰۰ گردهای با سایز ۴۰ و ۳۰ با مارک۷۰cr۲ رقم خورد و گرد با سایز ۲۵ با مارک ۷۰cr۲ نیز به تازگی به سبد محصولات شرکت اضافه شد.

محمد صدری مدیر کیفیت فراگیر شرکت ذوب‌آهن در این‌باره اظهار کرد: با توجه به خاص بود محصول ۷۰cr۲ و به علت بالا بودن درصد کروم در آن، نسبت به سایش مقاومت بالایی دارد و بنابراین در عملیات فولاد سازی و نورد کنترل و بازرسی‌های ویژه بر آن اعمال می‌شود که در این راستا مدیریت کیفیت شرکت در کلیه عملیات فوق حضور فعال و مستمر داشته است تا این محصول کاملاً سالم و بدون عیب به دست مشتری برسد. لازم به ذکر است این محصول در سایز ۳۰ میلی متر در سال گذشته تولید گردیده است.

علیرضا مهرابی سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد نیز اضافه کرد: با دستور مدیر عامل شرکت تولید محصولات صنعتی و فولادهای کیفی به عنوان یک استراتژی بلند مدت در دستور کار مهندسی نورد، طراحی کالیبر و تولید ذوب آهن قرار گرفت که در دوسال گذشته اقدامات موثری انجام شد و چند پروفیل صنعتی جدید از جمله آرک و ریل زبانه سوزن تولید گردید.

وی افزود: تولید میلگرد با سایز ۲۵ با گرید آلیاژی ۷۰cr۲ به عنوان یک تولید مناسب در شرایط ویژه اقتصادی کشور و بر اساس شناسایی بازارهای هدف در بخش خدمات فنی تولید، فرآیند طراحی و تولید کالیبرها و تکنولوژی تولید، مطابق با گراف انجام و پس از تراش و آماده‌سازی غلتک ها و قطعات تکنولوژی و آرماتورکاری درکارگاه نورد  ۳۰۰ با موفقیت تولید شد.

سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد تصریح کرد: یکی از مشکلات تولید این گرید از محصول این بود که پس از نورد به دلیل بالا بودن درصد کربن، احتمال ترک دار شدن به خصوص در سایز های پایین مثل سایز ،۲۵ زیاد است لذا با تمهیداتی که انجام گرفت، این محصول بدون ترک و با کیفیت عالی طبق استاندراد ۱۰۰۶۰ و با حداقل Ovality (بیضوی بودن) تحویل مشتری گردید.

سید جعفر رضویان سرپرست کارگاه نورد ۳۰۰ نیز گفت: پس از تولید سایزهای بالای این محصول میانی در کارگاه های نورد ۶۵۰ و ۵۰۰، سایز ۲۵ آن با مارک ۷۰CR۲ نیز با بهترین کیفیت برای اولین بار در نورد ۳۰۰ مطابق با درخواست مشتری تولید گردید که از آن برای تبدیل به گلوله‌های آسیاب از طریق عملیات رول فورج استفاده می‌شود.

وی افزود: کارگاه نورد ۳۰۰ توانایی تولید انواع میلگرد صنعتی با سایزهای کمتر از ۳۲ را دارد که با تولید آنها ارزش افزوده بیشتری برای کارخانه رقم می‌خورد.

انتهای پیام/

خبر پیشین
ذوب‌آهن اصفهان مسیر تولید ریل را پرسرعت طی کرد
خبر بعدی
ذوب‌آهن چگونه از تنوع زیستی حمایت می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست