کد خبر: 2082002
صنعت

۵ سند همکاری اقتصادی میان ایران و افغانستان امضا شد

در جریان سفر هیئت اقتصادی طالبان به ایران، ۵ سند تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی میان ایران و افغانستان به امضا رسید که یکی از آنها سند همکاری ذوب آهن اصفهان و افغانستان است.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، در جریان سفر هیئت اقتصادی طالبان به ایران، ۵ سند تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی میان ایران و افغانستان به امضا رسید که یکی از آنها سند همکاری ذوب آهن اصفهان و افغانستان است. در جلسه‌ای که شامگاه پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ با حضور محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان ، ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی نخست‌وزیر حکومت سرپرستی افغانستان، نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان و تعدادی از تجار افغانستانی و همچنین مسئولین و فعالان صنعتی و اقتصادی ایرانی از جمله مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان برگزار شد، ۵ سند تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی میان مقامات دو کشور امضا و مبادله شد.

عناوین اسناد مبادله شده میان مقامات دو کشور به شرح زیر است:

۱– سند یادداشت تفاهم اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی

۲– صورتجلسه نشست کمیته مشترک همکاری حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای

۳– سند یادداشت تفاهم همکاری سازمان هواپیمایی کشوری ایران و طرف افغانستانی

۴– سند همکاری میان ذوب آهن اصفهان و طرف افغانستانی

۵– سند همکاری میان مناطق آزاد

در حاشیه این مراسم ، مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در جمع خبرنگاران گفت: طی بازدیدی که هیأت اقتصادی دولت افغانستان از ذوب آهن اصفهان داشت توافقاتی بین این شرکت با وزارت صنعت و تجارت افغانستان صورت گرفت.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان افزود: ذوب آهن بیش از نیم قرن سابقه در صنعت فولاد کشور دارد و قرار شد در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی حوزه معدن با افغانستان همکاری کند، به ویژه آنکه این کشور معادن غنی زیادی خصوصاً در استان‌های همجوار با ایران و نزدیک معادن سنگان کشورمان دارد.

وی‌افزود: با افغانستان توافق کردیم تا در زمینه انتقال استخراج معادن سنگ آهن همکاری داشته باشیم.

کوهی افزود: یکی دیگر از موارد مورد توافق ذوب آهن با وزرات صنعت و تجارت افغانستان، اجرای کارهای توسعه‌ای در این کشور است که شامل صادرات ریل تولیدی ذوب آهن به افغانستان است که موجب توسعه صنعت ریلی این کشور می‌شود.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از دیگر موارد مورد توافق با هیأت اقتصادی افغانستانی را صادرات تیرآهن‌های بال پهن به همسایه شرقی ایران عنوان و بیان کرد: افغانستان کشور زلزله خیزی است و از آنجایی که تیرآهن‌های بال پهن ایرانی می‌توانند زلزله‌های ۸ تا ۱۲ ریشتر را تحمل کنند، کمک خوبی به توسعه ایمنی ساخت و ساز این کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین ما در ذوب آهن اصفهان آرک های فولادی مخصوص استفاده در معادن را تولید می‌کنیم که با استانداردهای اروپا منطبق است لذا در ایجاد ایمنی برای معدن کاران افغانستانی بسیار مؤثر خواهد بود.

خبر پیشین
برای توسعه افغانستان به همکاری شرکت‌های ایرانی نیازمندیم
خبر بعدی
برگزاری هفدهمین برنامه بازدید خانواده‌های کارکنان از ذوب‌آهن اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست