کد خبر: 110902
صنعت

آهن چرا در بازار گران شد؟

رئیس اتحادیه آهن و فولاد گفت: متاسفانه القائات منفی مبنی بر افزایش قیمت آهن عاملی شده تا بازار با افزایش قیمت روبرو شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، حمیدرضا رستگار در گفتگویی، درخصوص نوسانات اخیر قیمت آهن و فولاد در بازار، اظهار کرد: به دلیل قطعی برق و کاهش تولید نباید ما شاهد افزایش قیمت آهن در بازار باشیم چرا که کاهش تقاضا نیز در این بازار به وجود آمده است اما متاسفانه القائات منفی مبنی بر افزایش قیمت آهن عاملی شده تا بازار با افزایش قیمت روبرو شود.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت آهن در بازار درحالی اتفاق افتاده است که در بورس کالا قیمت محصولات فولادی روند نزولی دارد، افزود: بله این موضوع برای ما نیز علامت سوال دارد که چرا باید بازار با افزایش قیمت روبرو شود اما به اعتقاد بنده نظام تولید و توزیع محصولات فولادی ضابطه مند نیست و از مکانیزم یک پارچه ای تبعیت نمی کند. با وجود آنکه محصولات فولادی باید در بورس کالا عرضه شوند اما برخی از خریداران با خرید محصولات به جای آنکه آنها را در زنجیره تولید خود قرار دهند در بازار توزیع می کنند آن هم با قیمت‌های بسیار غیرمنطقی، همین موضوع عاملی شد تا ما نتوانیم نظارت کافی بر بازار داشته باشیم.

رئیس اتحادیه آهن و فولاد اضافه کرد: چندین بار اعلام کرده‌ایم که نظام توزیع را در جریان تصمیم گیری ها قرار داده تا بتوانیم مدیریت لازم را بر بازار انجام دهیم اما وقتی بنده مسئول توزیع هستم ولی از آن طرف در تصمیم گیری دخالتی ندارم نمی توانم در ساماندهی بازار موفق باشم.

رستگار تصریح کرد: نمی‌خواهم کسی را متهم کنم اما به صورت کلی زنجیره تولید و توزیع فولاد ضابطه مند نیست عملکرد امروز بورس کالا برای ما غیرشفاف است. چندین بار اعلام کرده‌ایم در جلسات مختلف ما نیز حضور داشته و نقطه نظرات خود را اعلام کنیم اما آقایان توجهی به این موضوع نمی‌کنند و به صورت جزیره‌ای تصمیم گیری‌ها را انجام می‌دهند.

وی با اعلام اینکه نباید در بازاری که ما کاهش تقاضا داریم و تولید بیش از نیاز است شاهد افزایش قیمت در بازار باشیم، گفت: مقصر اصلی این موضع را همه فروشندگان می‌دانند که آنها گران فروشی می کنند اما باید دلیل اصلی را از جای دیگر بررسی کرد.

فروشنده محصول را در نهایت با واسطه‌ها خریداری کرده و با محاسبه سود در اختیار خریداران قرار می‌دهد اما القائات منفی در بازار باعث می شود تا همه در تکاپو برای خرید باشند از آن طرف خبری از مصرف کننده نیست و فقط قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

خبر پیشین
ریل ذوب آهن نقش آفرین در توسعه صنعت حمل و نقل سیستان و بلوچستان
خبر بعدی
ذوب‌آهن اصفهان تندیس جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت را دریافت کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست