کد خبر: 102002
بورس
تحلیل بنیادی ذوب

چرا سود عملیاتی ذوب ۲۹۶ درصد رشد کرد؟

سود عملیاتی ذوب در دوره شش ماهه نخست امسال با افزایش ۲۹۶ درصدی به عدد ۳۰۲۶ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان (ذوب) نخستین و بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران است.

ذوب‌آهن اصفهان، بزرگ‌ترین شرکت فولاد در ایران از لحاظ تنوع محصولات است که با ظرفیت ۳٫۶ میلیون تن محصول پایانی، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. در سال ۱۳۴۴ بنابر موافقت‌نامه‌ای که میان ایران و شوروی بسته شد، روس‌ها متعهد شدند در ازای صادرات گاز ایران به شوروی، ماشین‌سازی اراک و ذوب‌آهن اصفهان را احداث کنند. این کارخانه در جنوب‌غربی استان اصفهان و در شمال شهرستان لنجان قرار گرفته‌ است.

محصولات کارخانجات این شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سد‌های بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

دارا بودن سهم بیش از ۶۰ درصدی تولید تیرآهن و نیز تنها تولید کننده ریل و تیرآهن بال پهن سایز بالا در کشور نشان از کیفیت بالا محصولات و توجه به خواست و نیاز‌های مشتریان در این واحد صنعتی می‌باشد.

ذوب آهن اصفهان با سرمایه فعلی ثبت شده ۶۱۵۰۳ میلیارد ریال یکی از شرکت‌های بزرگ بورس تهران است. این نماد که در گروه فلزات اساسی قرار دارد در سال جاری از بازار دوم فرابورس به بازار دوم بورس انتقال یافت.

ذوب آهن اصفهان چه محصولاتی تولید می کند؟

۱- ریل: ذوب آهن به منظور حرکت بسوی تولید محصولات با ازرش افزوده بالاتر و همچنین تامین نیاز‌های ریلی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در کشور، اقدام به تولید ریل UIC۶۰ و U۳۳ و همچنین ریل مترو نموده است.

ریل سوزنی: شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان موفق شد سوزن ریل E۱A۱۶۰  که دارای پیچیدگی‌های خاص است را طراحی و تولید کند.

۲- تیرآهن: ذوب‌آهن اصفهان با درک درست از شرایط بازار و در راستای حرکت در جهت خودکفایی ملی اقدام به طراحی و تولید انواع تیرآهن بال پهن سایز بالا برای اولین بار در کشور کرده است. انواع این تیرآهن‌ها شامل تیرآهن نیم بال پهن موازی و تیرآهن بال پهن موازی  است.

۳- میلگرد: میلگرد آجدار و میلگرد ساده از انواع تولیدات این شرکت است.

۴- فرآورده‌های فولادی: انواع کلاف‌های صنعتی با فولاد‌های , CK۳۵ ,CK۴۵, RSD۷, USD۷ و همچنین تولید انواع ناودانی، نبشی، ورق سازه‌های فلزی و شمش فولادی از فرآورده‌های فولادی شرکت است.

چه شرکت هایی سهامداران ذوب هستند؟

ترکیب سهامداران شرکت به شرح جدول زیر می‌باشد که سازمان تامین اجتماعی با نزدیک به ۵۶ درصد بیشترین درصد مالکیت را دارا می‌باشد، همچنین نزدیک به ۲۶ درصد از سهام شرکت توسط سهامداران خرد داد و ستد می‌شود.

عملکرد شش ماهه ذوب چگونه بوده است؟

ذوب آهن اصفهان در شش ماهه نخست سال جاری موفق شد با ثبت رشد استثنایی ۲۹۹ درصدی، سود خالص خود را به ۲۱۹۵ میلیارد تومان برساند. سود خالص شش ماهه به ازای هر سهم سال گذشته ۹۰ ریال و امسال ۳۵۷ ریال گزارش شده است.

همچنین سود عملیاتی شرکت در این دوره با افزایش ۲۹۶ درصدی به عدد ۳۰۲۶ میلیارد تومان رسیده است. از مهمترین دلایل افزایش سود عملیاتی این شرکت به میزان ۲۹۶ درصد می توان موارد زیر را بیان کرد:

١. افزایش تولید چدن مذاب در ۶ ماهه ١۴٠٠ نسبت به مدت مشابه سال پیش به میزان ١٠ درصد. این موضوع باعث کاهش هزینه‌های ثابت تولید به ازای هر تن شده است.

٢. رشد بیشتر نرخ فروش محصولات در مقایسه با بهای تمام شده تولید آنها، که دلیل افزایش نرخ‌های فروش (به خصوص در حوزه صادرات) افزایش قیمت جهانی فولاد و افزایش نرخ تسعیر دلار بوده است.

۳. افزایش ترکیب فروش محصولات با ارزش افزوده بالاتر مانند ریل به میزان ۶٩ درصد، کلاف به میزان ۵٩٣ درصد و آرک تونلی به میزان ١٣ درصد.

فروش ذوب در این دوره از مرز ۱۶ هزار میلیارد تومان گذشته و نسبت به دورۀ مشابه سال قبل ۱۱۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. از این مقدار بیش از  ۸ هزار میلیارد تومان مربوط به فروش داخلی و بیش از ۷ هزار میلیارد تومان مربوط به فروش صادراتی است. ترکیب فروش شرکت طی این دوره به شرح نمودار زیر است که بیشترین مبالغ فروش به ترتیب متعلق به محصول تیرآهن و شمش کالایی می‌باشد.

 

بهبود حاشیه سود ناخالص هم چشمگیر بوده و حاشیه سود ناخالص از ۱۷.۶ درصد به ۲۴.۵ درصد رسیده است. نمودار زیر روند بهای تمام شده و مبلغ فروش شرکت را طی ۵ سال اخیر نشان می‌دهد که فاصله گرفتن دو نمودار از یکدیگر نشان دهنده افزایش حاشیه سود ناخالص شرکت است.

 

عملکرد ماهانه ذوب چگونه بوده است؟

شرکت ذوب آهن اصفهان در آذر روند فروش‌های خوب خود را حفظ کرد و ۳۱۲۹ میلیارد تومان فروش داشت که ۲.۵ درصد نسبت به فروش ۳۰۵۴ میلیارد تومان در آبان افزایش نشان می دهد. فروش آذر شرکت، ۱۲ درصد بالاتر از میانگین ماه‌های قبل است.

فروش آذر و آبان شرکت در سطح ۲۰۳ هزار تن بوده است. نرخ فروش میلگرد ۷ درصد افزایش داشته، اما باقی محصولات حدودا نرخ‌های ثابتی داشتند.

فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون بیش از ۲۵۴۰ میلیارد تومان است که نشان از رشد ۹۲ درصدی نسبت به فروش  ۱۳۲۴ میلیارد تومانی در دوره مشابه سال قبل دارد. مقدار فروش شرکت در این دوره با افزایش ۲.۶  درصدی همراه بوده و به ۱.۷۹ میلیون تن رسیده است.

موارد زیر روند مبلغ فروش ماهیانه شرکت را در سال مالی جاری نشان می‌دهد:

منبع: نبض بورس

خبر پیشین
ذوب‌آهن کانون ارزنده خودباوری و بومی‌سازی در ۵۰ سال معاصر است
خبر بعدی
افزایش ۲۳ درصدی تولید گندله شرکت‌های بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست