کد خبر: 92103
معدن
معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت مطرح کرد

تحقق هدف جایگزینی نفت با معدن به دنبال اصلاح ساختارها و سیاست‌ها

معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت با تأکید بر ضرورت تمرکز بر توسعه تکنولوژی حوزه‌های معدنی، تحقق هدف جایگزینی نفت با معدن را با اصلاح ساختارها، رویکردها و برخی سیاست‌گذاری‌ها در این بخش ممکن دانست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، رضا محتشمی پور در دیدار با فعالان و اعضای تشکل‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی با تشریح تکالیف و وظایف معاونت معادن و فراوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: صدور مکرر قواعد، بخش معدن و صنایع معدنی را با مشکلات جدی مواجه کرده است که با آسیب شناسی صورت گرفته و بهره‌مندی از نظرات و دیدگاه‌های نخبگان این بخش در مسیر اصلاح ساختارها و سیاست‌گذاری‌ها هستیم.

وی با تبیین اهمیت حوزه تنظیم بازار محصولات معدنی خاطرنشان کرد: انحصار همواره با مداخله‌های حکومتی همراه بوده است و تنها با قاعده مند کردن مداخلات است که می‌توانیم مسیر درست تنظیم بازار قاعده‌مند را هموار نماییم.

معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های فکری و مشورتی فعالان، انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی، تصریح کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و دیدگاه‌های بخش خصوصی نه تنها در مرحله احصاء مشکلات بلکه تا پیگیری اجرای راه‌حل‌های ارائه شده و محقق شدن نتایج تصمیمات اتاقهای فکر مشورتی ادامه خواهد داشت.

وی بلوغ ساختاری بخش معدن و صنایع معدنی را در وضعیت مطلوبی عنوان کرد و بر لزوم جبران عقب ماندگی‌های این بخش با تمرکز بر توسعه تکنولوژی تأکید کرد.

محتشمی پور موضوع توسعه فناوری‌ و تکنولوژی بخش‌های معدنی را مورد تأکید جدی وزیر صمت عنوان کرد و افزود: بهره‌مندی از فناوری، دانش و تکنولوژی روز دنیا همراه با استفاده صحیح از ظرفیت‌های خوب داخلی می‌تواند اهداف بلند بخش معدن را با سرعت محقق نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع گستردگی حجم ارجاعات روزمره به این معاونت و دفاتر و شوراهای مستقر در آن اشاره کرد و گفت: با بررسی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد بیش از موضوع افزایش اختیارات و تفویض‌های صورت گرفته، عدم بهره‌مندی استان‌ها از تفویض اختیارات قبلی، حجم انبوهی از ارجاعات به این معاونت را موجب شده است که در اصلاح ساختارها و فرآیندها، این مهم می‌بایست مورد بازنگری و توجه ویژه قرار گیرد.

معاون وزیر صمت با انتقاد از فرهنگ مصرف گرایی در جامعه، عدم رعایت سهم تولید و تنظیم زیست کشور براساس مصرف گرایی را از مشکلات ریشه‌ای حوزه تولید عنوان کرد و اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای دنیا حتی کشورهای جهان سوم مصارف خانگی انرژی تابع مصرف تولید کشور است و در کشور ما نیز می‌بایست ضمن اصلاح مدل های غلط توزیع انرژی و فرهنگ مصرف گرایی، توجه بیشتری به تولید کشور داشته باشیم.

گفتنی است در این نشست نمایندگان تشکل ها و انجمن های بخش خصوصی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در خصوص مهمترین مسایل و مشکلات بخش های معدنی و صنایع معدنی پرداختند.

انتهای پیام/

خبر پیشین
پیشنهاد بودجه ۳۶۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت سیزدهم برای اداره کشور
خبر بعدی
قدیمی‌ترین مرکز علمی کاربردی اصفهان به ذوب‌آهن اختصاص دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست