کد خبر: 81104
صنعت
مدیرعامل ذوب‌آهن در ماینکس مطرح کرد

رکورد ذوب آهن در سودآوری حاصل توسعه صادرات و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت: موفق شدیم رکورد سود آوری خود را تنها در 6 ماهه اول سال 1400 ارتقاء دهیم و با افزایش 195 درصدی به سود بیش از 2 هزار میلیارد تومان برسیم، به این ترتیب حاشیه سود این شرکت برای اولین بار از 12 درصد عبور کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، منصور یزدی زاده در اولین روز نمایشگاه ماینکس (نمایشگاه فرصت های سرمایه گزاری در معدن و صنایع معدنی ایران ) در کنفرانس خبری با بیان این مطلب گفت: عمده سود آوری ذوب آهن اصفهان حاصل بهبود فرایند، تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و رشد صادرات بوده است و تنها حدود ۳۰ درصد از این افزایش سود حاصل تورم و افزایش قیمت ارز است و ۵۰ درصد هزینه تولید ذوب آهن مربوط به حامل‌های انرژی است.

وی افزود: فرایند تولید ذوب آهن اصفهان با سایر تولیدکنندگان متفاوت است و حامل‌های انرژی را که وارد می‌کنیم، ۵۰ درصد هزینه‌های ما را حامل‌های انرژی تشکیل می‌دهد در حالیکه در حال حاضر که شاهد رشد قیمت‌های حامل‌های انرژی هستیم. این میزان برای رقبای ما تنها به ۱۰ درصد رسیده که نشان دهنده یک رقابت ناعادلانه است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان خاطرنشان ساخت: صادرات ذوب آهن اصفهان که به بیش از ۱۷ کشور جهان صورت گرفته است با رشد ۲۴ درصدی تناژ و رشد بیش از ۱۰۰ درصدی درآمد به بیش از ۶۰۰ هزار تن در ۶ ماهه اول سال جاری رسید که در آمد ارزی آن بالغ بر ۳۴۳ میلیون دلار شد.

پیوند صادرات با واردات، ارزش افزوده ایجاد کرده است

وی افزود: تلاش ما این بود که با رشد صادرات، ازافزایش قیمت‌های جهانی بیشترین بهره را ببریم و در داخل با رشد تنوع محصولات و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر از جمله انواع ریل، آرک معدنی، ناودانی، تیرآهن‌های سبک و میلگردهای آلیاژی را روانه بازار کردیم و نیاز کشور به این محصولات تامین شد.

مدیرعامل ذوب آهن گفت: یکی از استراتژی‌های ما در جهت افزایش سود، پیوند دادن صادرات به  واردات است. در واقع از کشورهایی که کک و زغال وارد می‌کنیم در مقابل صادرات محصول انجام می‌دهیم که منجر به ایجاد ارزش افزوده شده است.

۱۵ محصول جدید در نیمه اول سال به سبد ذوب آهن اضافه شد

یزدی زاده افزود: بیش از ۱۵ نوع محصول جدید برای امسال در سبد محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان قرار گرفت که تاکنون بی‌سابقه بوده است و محصولاتی که در ذوب آهن تولید شده است دارای ارزش افزوده بالایی است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: با توجه به تولید ریل در ذوب آهن اصفهان محصولاتی که تولید می‌شود به وزارت صمت اعلام می‌شود تا در جهت واردات در جریان باشند که چه محصولاتی در داخل تامین می‌شود و نیازی به واردات آن محصول نیست.

وی افزود: با توجه به اینکه ذوب آهن کمترین بهره را از یارانه انرژی دریافت می‌کند امیدواریم در زمستان مشکلی در زمینه انرژی نداشته باشیم. روش تولید ذوب آهن، کوره بلندی است و لذا در زمستان با محدودیت گاز در بخش‌های تولید چدن و فولاد با مشکل چندانی مواجه نمی شویم هر چند بخش نورد با کمبود گاز مشکل خواهد داشت. درمجموع  امیدواریم سایر صنایع فولادی هم در این زمینه مشکلی نداشته باشند.

یزدی زاده گفت: ظرفیت تولید فولاد ما به ۴۰ میلیون تن رسیده است و مشکلی در جهت تامین آن برای یک میلیون واحد مسکونی نداریم. مهم‌ترین مشکل ما در زمینه بوروکراسی‌های اداری است که بهتر است اتاق فکری ایجاد و تمامی تولیدکنندگان نیز در این اتاق فکر حضور داشته باشند تا موانع رسیدن به ساخت یک میلیون واحد مسکونی بررسی شود و به دغدغه تولیدکنندگان فولاد و سایر صنایع مرتبط با مسکن رسیدگی شود.

برای صادرات ریل ۳۶ متری برنامه داریم

وی افزود :در زمینه صادرات ریل با توجه به توان تولید ریل ۳۶ متری به دنبال بازارهای صادراتی هستیم. اما در زمینه توقف صادرات ریل به افغانستان باید عنوان کنم بحث قرارداد ریل ما مربوط به دولت قبلی افغانستان بوده ود در خصوص ارتباط با دولت جدید تابع سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم.

مدیرعامل ذوب آهن گفت: امیدواریم با توجه به شرایط تحریمی که وجود دارد  موانع موجود برطرف شود. تا کنون مانعی به لحاظ تحریم‌ها در واردات و صادرات نداشته‌ایم و بیشتر تحریم‌های ما و مشکلات، داخلی هستند. امیدواریم قراردادهای جدیدی منعقد شود و شاهد صادرات ریل باشیم.

وی افزود: در حوزه ریل با تولید انواع ریل های شهری توان‌ تامین کلیه ریل های مورد نیاز مترو را داریم، همچنین در پروژه ریلی چابهار – زاهدان تمام ریل آن از سوی ذوب آهن تولید می‌شود.

یزدی زاده به پروژه های جدید توسعه این شرکت اشاره کرد و گفت: پروژه ساخت پلنت اکسیژن که تولید آن ۲۵ هزار متر مکعب است که شرایط تولید فولاد را بهبود می بخشد. پروژه پساب در حوزه تامین آب و حفظ محیط زیست در حال انجام است که با خرید پساب شهرستان اطراف انجام شده است. احداث کوره پاتیلی و همچنین ساخت باتری شماره ۲ کک سازی را در دست اجرا داریم که ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تن به تولید کک ما می افزاید و با توجه به افزایش قیمت کک، ارزش افزوده آن ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار در هر تن است.

مدیرعامل ذوب آهن به شرایط خوب شرکت‌های تابعه این مجتمع عظیم صنعتی نیز اشاره کرد و گفت: در شش ماهه اول سال جاری، خوشبختانه شاهد سود آوری تمام این شرکت ها برای اولین بار بودیم و تولید نیوجرسی سبز نیز برای اولین بار توسط شرکت تارابگین صورت گرفت.

انتهای پیام/

خبر پیشین
راهکارها و روش‌های رفع چالش برق در زنجیره فولاد
خبر بعدی
ارتباط با کشورهای همسایه تنها راه خروج از رکود بازار فولاد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست