کد خبر: 41501
بورس
معاون خرید ذوب آهن اصفهان :

تعهد عرضه محصول در بورس، به میزان تخصیص مواد اولیه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ذوب ۲۴، معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان  تعهد عرضه محصول در بورس به میزان تخصیص مواد اولیه به واحد های تولید کننده فولاد را خواستار شد.

محمد جعفر صالحی در همایش تعامل سنگ آهن و فولاد در تالار بورس گفت: ذوب‌آهن بزرگترین تولید کننده مقاطع تبدیل فولاد در غرب آسیا است و امروز با تولید ریل ملی و محصولات با ارزش افزوده بالاتر در تلاش است تا جایگاه واقعی خود را بیابد.

وی افزود: ذوب آهن سه ورودی برای تولید چدن دارد، در سالهای گذشته کمیته پشتیبانی زغال‌سنگ در ایمیدرو به قیمت‌ گذاری می پرداخت، اما از سال ۹۷ پذیرفته شد قیمت زغال ‌سنگ به شمش خوزستان متصل شود و ضریب ۲۶.۵ درصد برای آن در نظر گرفته شد.

صالحی خاطرنشان کرد: همین مسئله پارسال افزایش هزینه حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی را برای ذوب آهن به دنبال داشت، سیاستی که امروز همه به نوعی به آن معترض هستند اما راهی بی بازگشت است.

معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان ادامه داد: این مسئله سبب شد تا در سال‌های گذشته شرکت های معدنی به سمت فولاد سازی و فولاد سازان به فاز اکتشاف معدن ورود کنند، از جمله ذوب ‌آهن به موضوع اکتشاف ورود کرد که کاری هزینه بر و پر ریسک است و در اصل باید توسط حاکمیت و نه توسط بخش خصوصی انجام شود.

وی همچنین گفت: مطابق اعلام سازمان زمین شناسی ۲ میلیارد و ۷۱۹ میلیون تن ذخیره سنگ آهن داریم که اگر با روش فعلی پیش برویم، پیش بینی می شود کمتر از ۱۴ سال دیگر سنگ آهن داشته باشیم، در حالیکه برنامه ۵۵ میلیون تنی تولید فولاد را داریم و باید مشخص شود چگونه قرار است به این منظور خوراک تامین شود؟

صالحی ، اکتشافات کمتر از ۵ تا ۷ متری را در کشورمان یادآور شد که در مقایسه با اکتشافات عمومی بیش از ۲۰۰ متر در جهان بسیار ناچیز است و تصریح کرد: نیازمند اقدامات جدی در این زمینه از سوی دولت هستیم.

معاون خرید شرکت ذوب آهن، برخی از محدودیت های این شرکت را در ادامه یادآور شد و گفت: تامین سنگ آهن دانه بندی با عیار ۶۰ درصد آهن، عدم بهره‌مندی از یارانه انرژی مشابه واحدهای فولادی، فعالیت با ۷۰ درصد ظرفیت اسمی و قرار داشتن نام شرکت ذوب آهن و کالاهای زغال سنگ و کک در لیست تحریم ها، از جمله مشکلات است. مطابق مصوبه سال ۹۸ ذوب آهن سالانه نیازمند یک هزار و ۷۵۰ تن سنگ آهن دانه بندی است اما امروز کسی جوابگوی ما نیست .

صالحی تاکید کرد: معاونت معدنی وزارت صمت بین ۷۵ تا ۸۰ درصد نیاز معدنی مواد اولیه فولاد سازان را تامین می کند، اما این مسئله برای ذوب‌آهن هیچ وقت به ۱۰ درصد هم نرسیده است.

وی در خصوص بورس کالا نیز خاطر نشان کرد: ذوب‌آهن نخستین خرید در بورس را از طریق حراج باز انجام داده و اعتقاد کامل به شفاف شدن قیمت‌ها در کل زنجیره فولاد دارد. علاوه بر این دلالی و واسطه گری در کل زنجیره فولاد باید حذف شود، راهکاری باید برای تامین پایدار مواد اولیه پیش بینی شود و کشف قیمت در بورس کالا باید بر اساس عرضه کالا در بورس باشد.

خبر پیشین
بانک صادرات ایران، آماده همکاری با ذوب آهن اصفهان
خبر بعدی
تساوی ذوب آهن مقابل سایپا در فولادشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست