کد خبر: 01040201
صنعت
در راستای تولید محصولات با ارزش افزوده بالا صورت گرفت

ثبت رکورد تولید ۷۵۰ تن H۱۸ در یک شیفت به همت جهادگران ذوب‌آهن

تلاشگران ذوب آهن اصفهان رکورد تولید ۷۵۰ تن H۱۸  که یک محصول دارای ارزش افزوده بالا در سبد محصولات این مجتمع عظیم صنعتی محسوب می‌شود را در یک شیفت ثبت کردند.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، این موفقیت پس از گذشت حدود ۷  سال از تولید این محصول با اختلاف بالای ۱۵۰ تن تولید نسبت به قبل، در تاریخ سی و یکم خردادماه به ثمر نشست و علت عمده آن اصلاحاتی در استندها و تقویت تجهیزات، افزایش سرعت خطی تجهیزات، تجربه و مهارت بی نظیر پرسنل تولیدی است.
محمدامین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان با اعلام این خبر گفت: این رکورد تولید به همت تلاشگران گروه سه نورد ۶۵۰ به عنوان برگ زرین دیگری در این مجتمع عظیم صنعتی و در بخش تولید محصولات دارای ارزش افزوده بالا محسوب می شود.
وی افزود: حقیقتاً تمرکز امسال ما تکمیل سبد کامل تیرآهن‌های H است و ان‌شالله تا پایان سال تا سایز H۴۰۰  را به سبد محصولات با ارزش افزوده بالا اضافه می‌کنیم و بزودی خبر تولید Hهای جدید اعلام خواهد شد.
مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان گفت: به طور نمونه در H۲۴۰  هم طراحی و هم تراش غلتک‌ها خاتمه یافته و تا قبل از پایان تیرماه به بازار عرضه خواهد شد و به دنبال آن با یک فاصله دو الی سه هفته‌ای H۲۶۰  را خواهیم داشت.
بزودی محاسبات سازه‌ها از بتن مسلح به سمت اسکلت فلزی بر مبنای H تغییر داده خواهد شد
وی با اشاره به اینکه این مقطع تولیدی به عنوان کاربردی‌ترین تیرآهن بال پهن، بازار بسیار خوبی دارد، افزود: بدون تردید وقتی که بازار کشور و مهندسین محاسب نظام مهندسی از تامین کافی و به موقع مقاطع H اطمینان خاطر داشته باشند، بزودی محاسبات سازه‌ها از بتن مسلح به سمت اسکلت فلزی بر مبنای H تغییر داده خواهد شد که حداقل ایمنی آن در مقابل زلزله ۳۰ درصد بالاتر و سرعت ساخت و ساز هم چیزی حدود ۲۵  درصد سریع تر است.
یوسف زاده ادامه داد:  از همه مهم‌تر عمر مفید سازه که در حال حاضر در ایران حدود ۲۵ سال است به بیش از ۱۰۰ سال خواهد رسید و در کل هزینه‌های ساخت و ساز را در دراز مدت بسیار کاهش خواهد داد.
وی بیان کرد: بر اساس رده بندی فعلی بازار از  لحاظ سود آوری، Hها در رتبه اول محصولات با ارزش بالا هستند که در انحصار ذوب آهن است، سپس کلاف و پس از آنها  I ۷  (آی هفت ) قرار دارد.
مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان ثبت این رکورد بزرگ در تولید محصول H۱۸ را به تلاشگران بخش نورد و سایر همکاران ذوب آهنی تبریک گفت و از تولید پروفیل‌های جدید H  در آینده نزدیک خبر داد.
مهران مقراضچی سرپرست نورد ۶۵۰ ذوب آهن اصفهان نیز گفت: تیرآهن‌های بال پهن یا IPB به دلیل شکل ظاهری به تیرآهن H معروف هستند و تفاوت عمده تیرآهن معمولی یا  IPE  و تیرآهن H  در شکل و اندازه سطح مقطع آن است. از آنجا که سطح مقطع تیرآهن‌های H بزرگتر است، سبب شده این پروفیل از استحکام و مقاومت بالایی نسبت به سایر تیرآهن‌ها برخوردار باشد.
وی افزود: این محصول کاربرد زیادی در ساختمان سازی و ساخت پروژه های صنعتی مانند ساخت اسکله، کشتی سازی، سکوهای نفتی، سوله، پل سازی و سد سازی دارد.
پر کاربردترین مقاطع فولادی در بازار دنیا
مقراضچی با اشاره به اینکه تیرآهن‌های بال پهن یکی از پر کاربردترین مقاطع فولادی در بازار دنیا هستند و به عنوان رکن اصلی اسکلت بندی ساختمان شناخته می شوند، افزود: استفاده از تیرآهن‌های بال پهن در صنعت ساختمان سازی مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به مقاومت بالا در برابر زلزله و رانش زمین اشاره کرد.
وی افزود: از آنجا که ایران در منطقه زلزله خیز قرار دارد، استفاده از سازه‌های فلزی به جای سازه‌های بتنی باعث افزایش ایمنی ساختمان در برابر زلزله خواهد شد.
سرپرست نورد ۶۵۰ تصریح کرد: از سال‌های قبل برای تامین نیاز کشور به تیرآهن بال پهن، طراحی و تولید این پروفیل در دستور کار مهندسی نورد قرار گرفت و تا کنون سایزهای ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ و ۲۰ و ۳۰ در دو اندازه سبک و سنگین با موفقیت تولید شده و طراحی سایر سایزهای دیگر نیز در دست اقدام است.
وی اظهار کرد: تولید H۱۸  در کارگاه نورد ۶۵۰ به سال ۱۳۹۱ بر می‌گردد که پس از تولید آزمایشی و رسیدن به نتایج مطلوب طبق استاندارد ملی ایران به سبد محصولات فولادی ذوب آهن اصفهان اضافه گردید و تا هم اکنون نیز روند تولید این پروفیل ادامه داشته است و اخیراً با توجه به تفاوت قیمت آن نسبت به تیرآهن‌های معمولی چند ماهی است که به طور مرتب در برنامه تولید کارگاه نورد ۶۵۰ گنجانده شده است.
انتهای پیام/
خبر پیشین
تاسیس و تجهیز کارگاه سرویس و تعمیر ولوهای صنعتی ذوب‌آهن اصفهان
خبر بعدی
افتتاح ساختمان جدید گمرک اختصاصی ذوب آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست