کد خبر: 102803
صنعت
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد:

ارزبری تولید فولاد به کمتر از ۱۰۰ دلار در هر تن رسید

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد گفت: با تلاش‌های انجام شده در راستای بومی‌سازی و ارتقای ساخت داخل، اکنون ارزبری هر تن فولاد تولیدی کشور به کمتر از ۱۰۰ دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، سید رسول خلیفه سلطانی اظهار کرد: در سال‌های گذشته موضوع بومی سازی در صنایع به یک فرهنگ عمومی تبدیل شده است و این رویه در شرکت‌های بزرگ فولاد ساز کشور نیز با جدیت دنبال می‌شود.

وی بیان کرد: امروز هر تامین کننده‌ای که به شرکت‌های فولادی مراجعه کند، می‌تواند از نیازهای شرکت برای داخلی سازی مطلع شود و بر همین اساس، همه ساله از بودجه ارزی شرکت‌ها برای تامین مواد و تجهیزات خارجی کاسته شده و می‌شود.

این مقام صنفی یادآور شد: اکنون میزان ارزبری تولید هر تن فولاد از ۱۴۰ دلار در سال‌های گذشته، به کمتر از ۱۰۰ دلار رسیده است و این کاهش نیاز ارزی همچنان ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: با این حال همواره درصدی از وابستگی ارزی وجود خواهد داشت، زیرا بخشی از تجهیزات ابزار دقیق، الکتریکی، کنترل و اتوماسیون و همچنین برخی قطعات و تجهیزات های‌تک (با فناوری بالا) و کمپروسورهای با قدرت خاص وجود دارد که تولید آنها به دلیل مقیاس پایین اقتصادی نیست، هرچند شاید توان لازم برای ساخت داخل آنها نیز وجود داشته باشد.

خلیفه سلطانی افزود: در همین راستا، در برخی موارد بازار صادراتی نیز نیاز است تا بتوان در ساخت داخل برخی تجهیزات هزینه‌ها را کاهش داد.

وی گفت: بر این اساس نمی‌توان به طور مطلق ارزبری‌ها را کاهش داد و این رویه حتی در کشورهای پیشروی صنعتی نیز دیده می‌شود و این طور نیست که صفر تا ۱۰۰ تولید یک محصول در داخل همان کشور انجام شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطرنشان کرد: اکنون در همه بخش‌های زنجیره فولاد تلاش خوبی برای داخلی سازی یا تعمیق ساخت داخل در دو بخش قطعات و خطوط تولید انجام شده است.

وی ادامه داد: اکنون شاهد انجام داخلی سازی در خطوط تولید آهن اسفنجی با فناوری «میدرکس» و «پرد» و به تازگی خطوط تولید کنسانتره و گندله در برخی شرکت‌ها هستیم و حتی با حضور قوی بخش خصوصی، اقدامات خوبی برای تولید ماشین آلات معدنی مثل دامپتراک ها در حال انجام است.

خلیفه سلطانی اظهار کرد: داخلی سازی در قالب‌های مسی برای ریخته گری فولاد، گام بزرگی بوده که از سوی بعضی شرکت‌ها انجام شده و همچنین در زمینه فروآلیاژها مثل فروسیلیس، فرومنگنز، فرو مولیبدن و فروکروم با طرح‌هایی که تعریف شده، طی سال‌های آینده تعمیق داخلی سازی اتفاق خواهد افتاد.

تحریم‌ها، مشوق داخلی سازی

وی، تحریم‌ها را یکی از عوامل اصلی حرکت به سمت داخلی سازی برشمرد و افزود: افزایش نرخ ارز نیز سبب شد تا ساخت داخل برای تجهیزات و قطعات اقتصادی شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: صنعت فولاد هیچ گاه حتی در زمان دشوار تحریم‌های ظالمانه با مشکل لاینحل مواجه نبوده و توانسته هرکجا که نیاز بوده به تامین از داخل بپردازد.

وی در عین حال، بر لزوم تامین کیفیت مورد نیاز تجهیزات و محصولات داخلی سازی شده تاکید کرد و گفت: این مهم در قالب جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی فولادی، همچنین «سامانه جامع بومی سازی» به همه تولید کنندگان اطلاع رسانی و کیفیت‌های مورد نیاز در تعامل شرکت‌ها با تامین کنندگان به اشتراک گذاشته می‌شود.

خلیفه سلطانی تاکید کرد: باید بازار در اختیار بهترین شرکت‌ها و باکیفیت‌ترین تولیدات باشد تا بتوانند در کار خود تداوم داشته باشند و روز به روز بر حجم بازار خود بیافزایند.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته با راه اندازی سامانه جامع بومی سازی، کدهای کالایی با اطلاعات جامع در این سامانه ثبت شده است که در حقیقت نشان دهنده نیازمندی‌های تولیدکنندگان فولاد است و در ادامه، فضای رقابتی و کیفی تر شدن ساخت داخل محصولات و تجهیزات را به دنبال داشته است.

بهمن ماه، برگزاری سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

این مقام صنفی به سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اشاره کرد که با رویکرد بومی سازی و توسعه تکنولوژی و در راستای بهره برداری حداکثری از توانمندی‌های داخلی زنجیره آهن و فولاد کشور از سنگ آهن تا محصول نهایی تعریف شده است.

وی بیان کرد: این رویداد بهمن ماه امسال با هدف کاهش نیاز ارزی در تامین قطعات و تجهیزات، دانش فنی و مهندسی و مواد مصرفی مورد نیاز از طریق ارائه فرصت‌های بومی سازی و ساخت داخل برگزار می‌شود و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی در آن مشارکت دارند.

انتهای پیام/

خبر پیشین
فراخوان ایمیدرو به شرکت‌های فولادی و معدنی برای ارائه اولویت‌های بومی‌سازی
خبر بعدی
حمایت ذوب‌آهن از تارتار/ مذاکره با سایر گزینه‌ها تکذیب شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست