کد خبر: 101105
صنعت
شتاب توسعه در منطقه اقتصادی کاشان تا سال 1402

برنامه‌ریزی برای استقرار صنایع اولویت‌دار در مرکز کشور

منطقه ویژه اقتصادی کاشان با هشت زیرپهنه اختصاص یافته به صنعت و در مساحتی حدود 103 هکتار، با تسریع در فرآیند جذب سرمایه گذار و توسعه در زیرساخت‌ها، به زودی شاهد استقرار صنایع مختلف در مرکز کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، در زیرپهنه‌های منطقه کاشان که با هدف ایجاد شرایط مناسب برای استقرار بخش پایین دست صنایع معدنی احداث شده است، ۱۱ رشته صنعتی بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی استاندارد صنعتی (آیسیک) در آن قابل استقرار هستند.

علاوه بر پهنه صنعتی، حدود ۴۰ هکتار به اراضی بندر خشک و پس‌کرانه آن شامل محدوده گمرکی، پایانه صادراتی، انبارها و اراضی ذخیره بندر خشک اختصاص دارد. هشت هکتار به شهرک فناوری با هدف استقرار فعالیت‌های نوآورانه، خلاق و تحقیق و توسعه صنایع و در مجموع ۱۳ هکتار برای استقرار فعالیت‌های خدماتی پشتیبان تولید در نظر گرفته شده است.

تسهیلات ویژه منطقه کاشان برای سرمایه گذاران

از تسهیلات ویژه این منطقه می‌توان به سیستم یکپارچه و متمرکز مشاوره سرمایه‌گذاری و صدور مجوز فعالیت همراهی و مشاوره جهت اخذ مجوزهای لازم، واگذاری زمین بر اساس ضوابط ایمیدرو، قطعه‌بندی منعطف و قابل واگذاری، امکان واردات و نگهداری کالا به صورت امانی در انبارهای بندر خشک منطقه بدون محدویت زمانی، معافیت پنج ساله مالیاتی، معافیت از مالیات بر ارزش افزوده، معافیت‌های گمرکی برای واردات مواد اولیه، قطعات و ماشین‌آلات اشاره کرد.

صنایع دارای اولویت استقرار

از جمله صنایع دارای اولویت استقرار در منطقه فوق شامل حوزه های تولید و مونتاژ انواع وسایل نقلیه و تجهیزات جانبی، لوازم خانگی و وسایل برقی، قطعات و آلات فلزی، تولید ماشین‌آلات صنعتی و معدنی، محصولات آرایشی و بهداشتی با مصارف صنعتی و خانگی، مواد شیمیایی و آمیزه‌های پلیمری، دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی و قطعات آن‌ها، انواع قطعات و محصولات پلاستیکی، مواد معدنی فرآوری شده، تولید و تکمیل انواع پارچه، نخ و بافندگی منسوجات است.

توسعه تا سال ۱۴۰۲

با استقرار سرمایه‌گذاران و پیمانکاران بخش خصوصی میزان اشتغالزایی مستقیم در منطقه در افق سال ۱۴۰۲ به ۴۷۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به ۵۰۰۰ نفر خواهد رسید. توسعه زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی منطقه ویژه اقتصادی کاشان از زمان تصویب طرح جامع در دستور کار قرار گرفته و در مرحله نخست اعتبار ۳۱۷۰ میلیارد ریالی با تصویب ایمیدرو در سال ۱۴۰۰ برای این منظور تخصیص یافته است.

پروژه‌های زیرساختی منطقه بر اساس زمان‌بندی دوره‌های پنج ساله و با هدف استقرار هرچه سریع‌تر صنایع و فعالیت‌ها تعریف شده و در حال انجام است.

در مرحله نخست در سال ۱۴۰۰ عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی شامل آب مصرفی به میزان ۱۰ لیتر بر ثانیه، انجام کنترل سیلاب و روان آب، خط انتقال گاز با ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب، فیبر نوری، راه‌های دسترسی داخلی و بیرونی منطقه و ساختمان اداری، خط انتقال برق و ساختمان گمرک در سال ۱۴۰۱ به اتمام خواهد رسید.

منطقه ویژه اقتصادی کاشان در شمال غربی استان اصفهان و در مجاورت دو استان قم و مرکزی قرار گرفته و تحت پوشش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) است.

انتهای پیام/

خبر پیشین
افت شاخص کل در بورس و فرابورس
خبر بعدی
وزارت صمت تمامی ظرفیت‌های خود را برای حمایت از تولید بسیج کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست