کد خبر: 92901
بورس
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد؛

گواهی سپرده مس و میلگرد بستری برای عرضه سایر محصولات صنعتی و معدنی فراهم می‌کند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: گواهی سپرده مس و میلگرد بستری برای سایر محصولات صنعتی و معدنی و پتروشیمی را که حساسیت سهمیه بندی برای آن ها وجود ندارد، فراهم می کند، چون چنین سازوکار بدون ریسکی هم شفاف و هم اینکه تضامین آن حل شده و تحویل آن به روز است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، مجید عشقی امروز دوشنبه ۲۹ آذر ماه، در مراسم افتتاحیه معاملات آتی مس در بورس کالا اوراق بهادارسازی محصولات و تبدیل معاملات فیزیکی به معاملات اوراق بهادار را یکی از رسالت‌های تجربه بورس کالا، برشمرد و اظهار کرد: موانع و مشکلات زیادی در راه اندازی معاملات اوراق بهادار محصولات صنعتی وجود داشت که با تلاش مسوولان این اتفاق رخ داد و امروز شاهد راه اندازی معاملات آتی مس هستیم.

وی ادامه داد: بورس کالا مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است و مخالفت‌ها و دست‌اندازهای زیادی در مقابل بورس کالا برای توسعه معاملات و پذیرش محصولات جدید شرکت ها وجود داشت و اکنون ۵۰ میلیون تن محصولات مختلف در حال معامله در بورس کالا هستند که عددی بسیار خوب است. بخش عمده‌ای از محصولات صنعتی و پتروشیمی در فضای کاملا شفاف و رقابتی در حال معامله هستند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بخش عمده‌ای از محصولات صنعتی، پتروشیمی در فضایی شفاف و رقابتی معامله می‌شود، اظهار کرد: بحث قیمت گذاری دستوری شرایط اقتصادی کشور به نحوی است که در دارایی‌های فیزیکی حساسیت‌هایی وجود دارد اما بورس کالا به نحوی شرایط را برای فضای رقابتی و دسترسی صنایع به مواد فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: به عقیده من تناقض خوب مدیریت شد و محصولات معامله در فضای رقابتی انجام می شود. از سوی دیگر شفافیت لازم در معاملات وجود دارد و عزم و اراده وزارت صمت در رصد معاملات انجام شده اتفاق خوبی را رقم زده است و شفافیت را در محصولات شاهد هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین عنوان کرد: شروع سیمان چالشی بود و مصادف با قطعی برق صنایع شد اما با افزایش عرضه‌ها معاملات روانی را داشتیم و دسترسی محصولات آسان و انحصار در خرید شرکت های سیمانی برداشته شد.

وی با اشاره اینکه مس تجربه ای در اوایل راه اندازی بورس کالا داشت و معاملات شکل نگرفت و ادامه نیافت، عنوان کرد: با مدلی که پیاده سازی شده و با توجه به معاملاتی که در آتی در سایر محصولات داشتیم امیدواریم این دفعه با قدرت پیش برود.

عشقی با بیان اینکه برای سایر محصولات که امکان اوراق بهادارسازی دارند، نیز همین مسیر تداوم یابد، اظهار کرد: یکی از مباحثی که با وزارت صمت در حال رایزنی هستیم عرضه خودرو است، مخصوصا محصولاتی که مشمول قیمت گذاری دستوری نمی شوند تا قیمت ها رقابتی شوند و البته آماده همکاری با وزارت صمت هستیم.

وی با بیان اینکه رینگ صادراتی همواره در بورس کالا دغدغه بوده و در فرآورده های نفتی در حال فعالیت است، افزود: در سایر حوزه ها نظیر  محصولات کشاورزی مانند زعفران و صنعتی از این ابزار می توان استفاده کرد و ما آمادگی لازم را در این زمینه داریم.

به گفته رئیس سازمان بورس، گواهی سپرده مس و میلگرد بستری برای سایر محصولات صنعتی و معدنی و پتروشیمی را که حساسیت سهمیه بندی برای آن ها وجود ندارد، فراهم می کند، چون چنین سازوکار بدون ریسکی هم شفاف و هم اینکه تضامین آن حل شده و تحویل آن به روز است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: بورس کالا با همین روند رو به رشد ادامه دهد. همچنین آمادگی داریم در ابزارهای جدید و پیشنهاد برای تطابق قوانین اصلاحات را انجام دهیم و کمک کنیم شرکت ها هم به راحتی به مواد دسترسی یابد و البته فروشنده ها با قیمت های رقابتی محصولات خود را به فروش برسانند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)

انتهای پیام/

خبر پیشین
پیروزی امروز از نظر روحی و روانی به ما کمک کرد
خبر بعدی
کاهش ۱۰ درصدی تولید فولاد کشور در ۸ ماهه نخست سال جاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست