کد خبر: 90605
صنعت
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان:

ذوب‌آهن از خوش آتیه‌ترین صنایع فولادی کشور است

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان گفت: با توجه به طرح آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی در راستای واقعی شدن قیمت‌ها، ذوب آهن به علت استفاده از روش کوره بلند، کمترین آسیب را خواهد دید و در شمار خوش آتیه‌ترین صنایع فولادی کشور قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، منصور یزدی‌زاده در ارتباط با وضعیت تولید محصولات فولادی در ذوب آهن اصفهان اظهار کرد: خرداد  ۹۷ در حالی ذوب آهن را تحویل گرفتم که شرایط حاکم بر آن، این شرکت را به مرز ورشکستگی رسانده بود.

وی با بیان اینکه در ۴۲ ماهه فعالیتم توانستیم در ذوب آهن بسیاری از پروژه های که متوقف شده بود از جمله تولید “ریل”، ” پلنت اکسیژن” و “پی سی آی” را به خط تولید برگردانم.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان به زیان انباشته یک هزار میلیارد تومانی این شرکت اشاره کرد که باعث شد مشمول ماده ۱۴۱ و ارتباط آن با تمام بانک‌ها قفل شود و ادامه داد: حساب مالی ذوب آهن جاری نبود و توان پرداخت بدهی را نداشت به این‌صورت که حتی حقوق پرسنل از محل تسهیلات بانکی با ۲۷ تا ۲۸ درصد سود پرداخت می‌شد که با جریمه‌های آن به ۳۰ درصد می‌رسید.

وی با بیان اینکه مخالف جدی واگذاری ذوب آهن بودم بنابراین با داشتن کارشناسان و کارگران فهیم توانستیم بار دیگر ذوب آهن را به‌رغم وجود این دیدگاه که ذوب‌آهن بعد ۵۰ تا ۶۰ سال فرسوده شده است روی پا نگهداریم، ادامه داد: فرایند تولید در ذوب آهن مطابق با فرایند جهانی است و هم اکنون بالغ بر ۷۵ درصد فولاد در جهان به روش کوره بلند تولید می‌شود.

یزدی‌زاده با اشاره به اینکه متاسفانه از سوی برخی مسئولان این دیدگاه وجود داشت که ذوب آهن باید به شرکت دیگری ملحق شود و یا می‌توان از روش تولید فولاد در فولاد مبارکه استفاده کرد، ادامه داد: عملیاتی کردن این سخنان به معنای مرگ ذوب‌آهن است، قیاس ذوب آهن با شرکت‌های بزرگ فولادی در کشور مع‌الفارق است به این صورت که سایر واحدهای تولیدی برای احیای سنگ آهن از گاز طبیعی استفاده می‌کنند که به وفور در دسترس است و بسیار ارزان در اختیار آنها قرار می‌گرفت.

وی گفت: این در حالی است که ذوب آهن برای احیای سنگ آهن از ذغال و کک استفاده می‌کند و برای این کار نیاز به روی پا نگهداشتن تمام معادن ذغال سنگ کشور است و چون در مواقعی نیاز کمی و کیفی ذوب آهن تامین نمی‌شد اقدام به واردات با قیمت‌های گزاف می‌کردیم به طوری که کک را با قیمت جهانی ۷۰۰ دلار و ذغال سنگ را با قیمت ۴۰۰ دلار  می‌خریدیم.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه ذوب آهن فرسوده نیست بلکه فرایند تولیدی که به‌کار می‌رود باید به روز شود، گفت: به‌دنبال جایگزینی تزریق ذغال کک به‌جای ذغال سنگ هستیم که با استفاده از سیستم “پی سی آی” امکان پذیر است و از آنجایی‌که مشابه آن در داخل نیست و طرف خارجی هم حاضر به آموزش پرسنل ما نمی‌شد بنابراین به روش سعی و خطا و استفاده از مشاوران خارجی روش پی سی آی را در ذوب آهن راه اندازی کردیم.

وی گفت: هم اکنون از آن شرایط سختی که ذوب آهن را به مرحله ورشکستگی برده بود خارج و به نقطه مطلوب رساندیم زیرا که بسیاری از سهامداران از سال ۹۲ به پیشرفت ذوب آهن دلبسته‌اند.

یزدی زاده بیان کرد: موفقیت امروز ذوب آهن ثمره یک کار جمعی است و توانستیم به ارزش افزوده بالایی دست یابیم.

انتهای پیام/

خبر پیشین
درآمدزایی ذوب‌آهن از بورس کالا/ میهمان جدید به سبد کالایی ذوب اضافه شد
خبر بعدی
حمایت حداکثری ذوب آهن از ورزش بانوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست