کد خبر: 82202
صنعت
ذوب ۲۴ گزارش می‌دهد

فوری، جهادی و موفق؛ تعمیرات اساسی ایستگاه ریخته‌گری شماره ۶ بخش فولادسازی ذوب‌آهن

توجه به فرسودگی تجهیزات مجموعه سرد کننده ایستگاه ریخته‌گری شماره (۶)، تعمیرات اساسی این ایستگاه با سرعت و در زمانی کوتاه انجام شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، محمدرضا یزدان پناه مدیر نگهداری و تعمیرات و کارگاه‌های ساخت ذوب‌آهن در خصوص اجرای تعمیرات اساسی ایستگاه ریخته‌گری شماره (۶) فولادسازی گفت :با توجه به فرسودگی تجهیزات مجموعه سرد کننده ایستگاه ریخته‌گری شماره (۶)،  برنامه ریزی برای تعویض کلیه قطعات مکانیکی و بازسازی و تعویض سازه‌های فلزی آن در دستور کار مدیریت مهندسی نت قرار گرفت.

وی افزود: با بررسی‌های جامع انجام شده روی فعالیت‌ها و سوابق مشابه در ایستگاه ریخته‌گری شماره (۳)، گراف تعمیراتی با در نظر گرفتن کلیه تداخل کاری‌ها در اجرای فعالیت‌ها، در نهایت در ۹ شبانه روز تدوین و با موفقیت اجرا و به پایان رسید.

مدیر نگهداری و تعمیرات و کارگاه‌های ساخت ذوب‌آهن در خصوص اهمیت اجرای این تعمیرات گفت: با توجه به نقش مهم این ایستگاه در تولید شمش‌های صادراتی، تمامی ظرفیت‌ها و امکانات این مهندسی برای اتمام با کیفیت و سریع فعالیت‌ها به کارگرفته شده و طبیعتاً اطمینان لازم از آماده به کار بودن کلیه تجهیزات مجموعه سرد کننده طی سال‌های آتی حاصل شد.

وی افزود: با توجه به عدم بازسازی کامل در مجموعه سرد کننده پس از تغییر طرح ایستگاه در سال‌های گذشته، عملیات تعویض قطعات مکانیکی و تعویض و بازسازی سازه‌های فلزی این مجموعه ایستگاه ریخته‌گری از اهمیت خاصی برخوردار بود. رعایت کلیه استانداردها، حفظ همزمان کیفیت و سرعت کاری، رعایت موارد و مسائل ایمنی به‌خصوص با توجه به تداخل کاری پرسنل این مدیریت با مدیریت‌های تعمیرات و نوسازی راه و ساختمان و پرسنل تکنولوژی بخش فولادسازی، به دلیل محدودیت فضای کاری و تراکم فعالیت‌ها در این ناحیه، مخاطرات متعددی را در این تعمیرات ایجاد کرد که با برنامه ریزی دقیق و روزانه، کلیه فعالیت‌ها در تمامی شیفت‌های کاری طبق گراف پیش بینی شده و بدون حادثه فردی یا تجهیزاتی اجرا و طی ۹ شبانه روز به اتمام رسید.

یزدان‌پناه در پایان ضمن قدردانی از حمایت‌های معاون بهره برداری و معاون خرید و مدیر امور مهندسی‌های بهره برداری در اجرای کیفی تعمیرات افزود: لازم است از زحمات بی دریغ و شبانه روزی مدیر بخش فولادسازی و کلیه همکاران سختکوش این بخش در معاونت‌های مختلف مکانیک، برق، انرژی، اتوماسیون، دفتر فنی و….. که در تمامی مراحل تعمیرات و در کنار نیروهای اجرایی مدیریت مهندسی نت حضور و مشارکت فعال داشتند و نیز معاونت ساخت مدیریت مهندسی نت و شرکت توسعه صنعت لنجان و همچنین مدیریت‌های اجرایی و پشتیبانی تعمیرات از جمله مدیریت‌های تعمیرات و نوسازی راه و ساختمان، راهبری ماشین آلات، تولید و توزیع برق، اتوماسیون و ارتباطات،HSE ،خرید تجهیزات، سفارشات و کنترل کالا، بیمارستان شهید مطهری، خدمات وامور رفاهی قدردانی کرد.

مهندس خواجوی مدیر بخش فولادسازی نیز در خصوص تعمیرات اساسی ایستگاه ۶ ریخته گری گفت: ایستگاه شماره ۶ ریخته گری وظیفه تولید ۲۵درصد از شمش تولیدی کارخانه و ۵۰ درصد از شمش صادراتی را بر عهده دارد و به‌دلیل اهمیت این ایستگاه، تعمیرات اساسی آن باید در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت ممکن انجام می‌شد که با همت و تلاش شبانه روزی کلیه همکاران در مدیریت‌های مختلف این امر با بهترین کیفیت و در زمان برنامه ریزی شده صورت پذیرفت که بدینوسیله از کلیه همکارانی که در انجام این تعمیرات فعالیت داشتند تشکر و قدردانی کنم.

مهندس هاشمی، سرپرست کارگاه ریخته گری نیز ضمن تشکر از کلیه همکاران مکانیک، برق، اتوماسیون و انرژی اظهار کرد: نکته با اهمیت در این تعمیرات تعویض اکران‌های قوسی سرد کننده بود که برای اولین بار از زمان بهره برداری از این ایستگاه، با دقت و کیفیت بسیار بالا صورت پذیرفت .

مهندس محمدی مهندس تعمیرات مکانیک ایستگاه‌های ریخته گری فولادسازی، ضمن اشاره به اهم فعالیت‌های انجام شده در این تعمیرات مانند تعویض ۶ عدد اکران قوسی، تعویض ۷ عدد ستون زیر ریل رام نوسان، تعویض ۴ عدد ستون زیر بالک و همچنین تعویض سایر تجهیزات معیوب و سرویس کلیه تجهیزات ایستگاه از زحمات کلیه همکاران قدردانی کرد .

مهندس شمس، مهندس ارشد ریخته‌گری نیز اظهار کرد: این تعمیرات بدون هیچگونه توقفی در روند تولید و با بهره برداری از سایر ایستگاه‌های ریخته گری و با انجام کلیه تعهدات تولیدی در کمترین زمان ممکن صورت پذیرفت .

مهندس محمود شفیعی معاون تعمیرات تجهیزات مکانیکی مدیریت مهندسی نت در این ارتباط گفت: یکی از مهمترین فعالیت‌هایی که برای تعمیرات اساسی ایستگاه ۶ پیش بینی شده بود بازسازی یا  Revamping سردکننده ایستگاه بود که در زمان تعمیرات کلیه تجهیزات سرد کننده شامل تجهیزات مکانیکی، اسکلت فلزی و سقف و دیواره های بتنی به طور کامل تعویض و بازسازی شده و کلیه ضایعات داخل سردکننده اعم از پوسته‌های فلزی و باقی مانده‌های ذوب ازچندسال گذشته جمع آوری و به بیرون از سرد کننده انتقال داده شد.

وی افزود: این حجم از فعالیت‌ها در تعمیرات اساسی مذکور در نوع خود بی سابقه بوده و باتوجه به زمان بسیار محدود یک رکورد محسوب می‌شود. لازم به ذکراست که کلیه فعالیت‌های مکانیکی تعریف شده برای تعمیرات فوق به مدت ۶ شبانه روز به طور کامل انجام شد و باقی مانده زمان گراف در اختیار مدیریت تعمیرات و نوسازی راه و ساختمان جهت بازساز ی سقف و دیواره‌های سرد کننده و جمع آوری و انتقال ضایعات به بیرون و همچنین تست و راه اندازی تجهیزات ایستگاه درزمان راه اندازی بود. در ضمن تعمیرات مشابه در ایستگاه ریخته گری شماره ۳ در سال گذشته به مدت ۱۲ شبانه روز انجام شد که انجام تعمیرات و بازسازی سردکننده ایستگاه ۶ به مدت ۹شبانه روز یک رکورد تعمیراتی محسوب می‌شود.

مهندس حشمت الله جعفری نسب سرپرست کارگاه تعمیر تجهیزات در ادامه افزود: تعمیرات اساسی ریخته گری ۶ از روز سه شنبه بیست و هفتم مهرماه شروع و در پایان شیفت سوم تاریخ چهارم آبان تحویل نسوز و مکانیک بخش برای راه اندازی داده شد. مدت زمان پیش بینی شده در گراف مصوب ۹ شبانه روز و در حداقل زمان ممکن با کیفیت بالا در ۸ شبانه روز توسط پرسنل مجرب کارگاه تعمیرتجهیزات (۵۱) انجام گردید که در نوع خود رکوردی بی نظیر است.

وی ادامه داد: مدت زمان دمونتاژ تجهیزات در ۵ شیفت کاری (یک شیفت زودتر از گراف) انجام گردید.۳ روز از گراف در اختیار مدیریت تعمیرات و  نوسازی راه وساختمان جهت بازسازی اسکلت بتنی سرد کننده قرار داده شد. مونتاژ تجهیزات در ۳ شبانه روز با سرعت و دقت بالا که یک روز زودتر از گراف به اتمام رسید. در طول مدت تعمیرات ریخته گری ۶ همزمان گراف تعمیرات جاری و فعالیت‌های مهم کارخانه نیز برنامه ریزی و اجرا گردید.

اهم فعالیت‌های انجام شده در تعمیرات اساسی ریخته گری ۶  به شرح زیر بوده است:

۱-نفر ساعت اختصاص داده شده در تعمیرات به میزان ۱۲۴۰۰ نفر ساعت شامل فعالیت های مونتاژکاری، مکانیکی، جوشکاری، داربست بندی و نقشه برداری است.

۲-دمونتاژ تجهیزات و نوسازی کامل سردکننده ریخته گری که مهمترین و نقطه بحرانی در تعمیرات محسوب می‌شد.

۳-دمونتاژ و مونتاژ شیلن‌گها و لوله‌های آب داخل سرد کننده

۴-دمونتاژ و تعویض رولیکها وفیکس سکتورها ورگلاژآنها با خط کش در داخل سردکننده به وزن تقریبی    ۲۱۰۰۰کیلوگرم

۵-بازسازی مونتاژ و تعویض کلیه پلیت‌های حفاظ‌های بین شاخه های داخل سرد کننده

۶-تعویض لوله‌ها و والوهای آب داخل سردکننده

۷-دمونتاژ و سرویس و مونتاژ ۶ عدد کشاننده و گیربکس‌های کشاننده‌ها

۸-دمونتاژ و مونتاژ ۶ عدد رام‌های نوسان و گیربکس‌ها

۹-دمونتاژ و سند بلاست و مونتاژ ۷ شاخه ریل رام‌های نوسان

۱۰-نوسازی بالک و اسکلت فلزی داخل سرد کننده

۱۱-نوسازی آجرگیر های نسوز داخل سرد کننده

۱۲-تعویض ۸ عدد درب سرد کننده

۱۳-بازسازی حفاظها و نرده ها و نشیمنگاه پاتیل فولاد وجوشکاری ترکهای برج گردان، اصلاح صفحات لودسل

۱۴-تعویض حفاظ وجوشکاری شعله پوش‌های مشعل‌های چتری

۱۵-دمونتاژ و مونتاژ و رگلاژ تراورس و حفاظ‌ها و ناودانی‌های تاندیشکارها

۱۶-تعویض رولیک های ناحیه ترانسفرکار

۱۷-دمونتاژ و مونتاژ ماشین‌های برش و سرویس چرخ و گیربکس حرکتی هر ۶ شاخه

۱۸-دمونتاژسرویس و مونتاژ ارابه‌ها(تلشکی‌های) جمع کننده

۱۹-رگلاژ گام بردار و مهارکردن تیرهای متحرک و ثابت تعویض مهارکشها وبازسازی حفاظهای بسترگام بردار

۲۰-تعویض سیلندرها وشیلنگهای بسترجمع کننده

۲۱-نوسازی نرده ها و حفاظ های بستر و سطح ریخته گری

همزمان با انجام تعمیرات مکانیکی، تعمیرات بخش انرژی ایستگاه ریخته گری ۶ توسط کارگاه تعمیرتجهیزات(۵۱) و شرکت توسعه صنعت انجام گردید.

اهم فعالیت های انجام شده در بخش انرژی ایستگاه ریخته گری:

۱-تعویض کامل کانال مکنده بخار به همراه ساخت شاسی و تعویض حلزونی مکنده از سطح ریخته گری تا به روی سقف فولادسازی توسط کارگاه تعمیر تجهیزات(۵۱)

۲-تعویض ۲۴ عدد لوله های خرطومی رام نوسان توسط کارگاه تعمیر تجهیزات(۵۱)

۳- سرویس کلیه والوهای آب ایستگاه ریخته گری ۶ توسط کارگاه تعمیر تجهیزات(۵۱)

۴- تعویض لوله های استایاکی وافشانک های آب فیکس سکتورهای داخل سردکننده توسط کارگاه تعمیرتجهیزات(۵۱)

۵- تعویض لوله های آب داخل سرد کننده ( شرکت توسعه صنعت لنجان )

 

مهندس حامد محمدی سرپرست برنامه ریزی وپایش تعمیرات در این ارتباط افزود: اجرای فعالیت های سردکننده با توجه به تراکم شدید مسیر لوله های آب مدار باز و مدار بسته اکران های قوسی مجموعه سرد کننده، قبل از آغاز تعمیرات مورد بررسی قرار گرفته و در طول تعمیرات با دقت تعویض شد. علاوه بر فعالیت های مکانیک و انرژی سرد کننده، سرویس سیستم های هیدرولیکی و سیستم گریس برج گردان و مکانیزم های حرکتی و بالابر تاندیشکار، دمونتاژ مجموعه مکنده بخار شماره(۱) و اصلاح شاسی آن، سرویس کشاننده ها، سرویس و تعویض قطعات ماشین های برش، بازسازی سیستم گریس TRT ، تعویض یک عدد ارابه ترانسفرکار، تعویض کانال های خروجی مکنده بخار ضلع شمالی و فعالیت های اسکلت فلزی در کلیه نواحی ایستگاه ریخته گری، از مهمترین فعالیت های اجرا شده در این تعمیرات ۹ شبانه روزه بوده است.

انتهای پیام/

خبر پیشین
افزایش ۳۵۰ درصدی محصولات صنعتی ذوب‌آهن در نیمه اول ۱۴۰۰
خبر بعدی
تاکید وزیر نیرو بر استفاده صنایع اصفهان از پساب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست