کد خبر: 72804
صنعت
معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان:

ذوب‌آهن در تأمین میلگرد و تیرآهن برای ساخت یک میلیون مسکن در سال مشکلی ندارد

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین مشکل و کمبود ذوب آهن در تامین سنگ‌آهن ریزدانه و درشت دانه است، گفت: این شرکت برای تامین میلگرد و انواع تیرآهن برای سیاست ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال مشکلی ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، مهرداد تولائیان درباره سیاست جدید دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و اعلام آمادگی ذوب آهن، اظهار داشت: برای ساخت ساختمان دو روش وجود دارد، یکی ساخت از طریق سازه‌های بتنی که در این شرایط ذوب آهن می‌تواند تامین‌کننده میلگرد باشد، در روشی دیگر ساختمان‌سازی بر اساس اسکلت فلزی است که از تیرآهن‌های H و سایر پروفیل‌ها استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه ذوب‌آهن در تولید میلگردهای ساختمانی محدودیتی ندارد و می‌تواند نیازهای ساختمان‌هایی که در این برنامه است را تامین کند، افزود: از سوی دیگر ذوب‌آهن در تامین و تولید انواع پروفیل و تیرآهن‌ها هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند مصالح مورد نیاز ساختمان‌ها را در هر دو مدل ساخت تامین کند.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه در چند سال و به خصوص چند ماه گذشته بازار داخلی کاملا در رکود به سر می‌برد، گفت: به دلیل اینکه پروژه‌های عمرانی در چند سال گذشته کمتر اجرایی شده میلگرد و تیرآهن در داخل کشور مصارف بالایی نداشته است.

تولائیان با اشاره به اینکه ظرفیت داخلی کشور به خصوص در شاخه میلگرد که تولیدکنندگان زیادی دارد، بالا است، تصریح کرد: ذوب آهن و تعداد محدودی از کارخانجات تولیدکننده تیرآهن هستند، اما باید توجه داشت امروز بازار داخل دچار خلأ است که این چالش با تعریف چنین پروژه‌هایی همچون ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، پر می‌شود.

وی تاکید کرد: به طور قطع تولیدکنندگان زمانی متوجه شوند تقاضا در بازار داخل وجود دارد، تمرکز و اولویت خود را برای تامین نیاز داخل می‌گذارند و در این زمینه برنامه‌ریزی می‌کنند.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه اگر عرضه و تقاضا در بازار داخل متعادل شود، همپای آن شرایط بازار فولاد در داخل کشور تثبیت می‌شود، گفت: برای تولیدکنندگان انواع پروفیل همچون ذوب آهن، اگر ساخت‌وساز ساختمان در کشور رونق پیدا کند، طبیعتا این ظرفیت برای تامین نیاز داخل کشور وجود دارد، اما امروز به دلیل رکود بازار ساخت‌وساز مسکن و پروژه‌های عمرانی بیشتر تولیدکنندگان تمرکز خود را بر روی سایر محصولات و صادرات گذاشته‌اند.

تولائیان، تامین مواد اولیه را بزرگ‌ترین چالش و مشکل صنایع فولادی کشور ازجمله ذوب آهن دانست و افزود: در تولید کارخانجات بزرگ همچون ذوب آهن پایداری و یکنواختی تولید بسیار حایز اهمیت است، هر چند در چند سال گذشته با کمبود مواد اولیه درگیر بوده‌ایم، اما به این معنا نیست که تولید را متوقف کنیم.

وی تصریح کرد: ذوب آهن به عنوان یکی از کارخانجات بزرگ کشور با نقش مهم در اشتغال، درآمدهای ارزی و…، انتظار دارد حمایت‌های دولتی از این شرکت به خصوص در بحث اختصاص سهمیه مواد اولیه صورت بگیرد که این می‌تواند ذوب‌آهن را از چالش‌های اولیه دور کند.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین مشکل و کمبود ذوب‌آهن در تامین سنگ‌آهن ریزدانه و درشت دانه است، اظهار کرد: هر چند این شرکت با نوساناتی در بحث زغال مواجه است، اما به دلیل اینکه عمده مصرف‌کننده زغال در کشور ذوب آهن است، تامین این محصول قابل مدیریت است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، تولائیان در خصوص وعده دولت در تامین سنگ‌آهن برای ذوب آهن، عنوان کرد: اگرچه دولت در برهه‌ای از زمان تخصیص یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن سنگ‌آهن را برای ذوب آهن اجرا کرد، اما دیگر این قرارداد را تمدید نکرد، با این وجود این شرکت با وجود تغییرات دولت و وزارتخانه، در حال رایزنی با وزارت صمت است تا دوباره سهمیه سنگ‌آهن به ذوب آهن تخصیص یابد.

انتهای پیام/

خبر پیشین
تهدید جایگاه دهم فولاد ایران در جهان در صورت عدم تأمین انرژی
خبر بعدی
بیمارستان شهید مطهری ذوب آهن (تیزر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست