کد خبر: 2041802
صنعت

بومی‌سازی شیپوری‌های تصفیه گاز کوره بلند ۳، صرفه اقتصادی ۶۰ درصدی را رقم زد

با بومی‌سازی شیپوری‌های تصفیه گاز کوره بلند ۳ ذوب‌آهن،  ۲۰۰ هزار دلار از خروج ارز جلوگیری به عمل آمد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، اصغر امینی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت ذوب آهن اصفهان در خصوص بومی سازی انجام شده گفت: شیپوری های داخل اسکروبر تصفیه گاز کوره بلند ۳، وظیفه تنظیم فشار گاز دهانه کوره را بر عهده دارند که بر اثر کار مداوم این قطعات دچار فرسایش شدید شده بود.
وی افزود: هر مجموعه از شیپوری ها وزنی معادل پنج و نیم تن دارد و با نصب قطعات دیگر در مجموع وزنی بالغ بر ۱۷ تن در فضایی با ارتفاع ۳ متر و در قطر ۱.۷ متر خواهند داشت.
مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت شرکت تصریح کرد: خرید قطعات از خارج از کشور بین دو تا پنج برابر هزینه بیشتر به کارخانه تحمیل می کرد در حالی که بومی سازی آنها علاوه بر کاهش هزینه‌ها، ارتقاء مهارت کارکنان، جلوگیری از خروج ارز، کاهش آلودگی زیست محیطی ناشی از حمل و نقل قطعه و افزایش رقابت پذیری صنایع محلی را رقم زد.
این مقام مسئول اظهار کرد: با حمایت‌های معاونت بهره برداری و با  همکاری بخش گاز رسانی و دفتر فنی مدیریت انرژی قطعات مهندسی معکوس شدند سپس نقشه‌ها در مهندسی نت مکانیک نهایی شد و از طریق مدیریت سفارشات و مدیریت خرید برای جذب شرکت های همکار و  ساخت آن اقدام گردید.
امینی گفت: خاص بودن نوع آلیاژ و همچنین ابعاد و اندازه های دقیق آن از جمله چالش‌های ساخت این قطعه مهم بود که شرکت ذوب و تکمیل آپادانا ساخت آن را عملیاتی کرد.
سیدمحمدحسینی از تلاشگران مدیریت خرید تجهیزات شرکت گفت: این مجموعه در زمینه بومی سازی قطعات مکانیکی اقدامات بسیار خوبی داشته که از جمله آنها ساخت اسکروبرهای تصفیه گاز کوره بلند شماره ۳  کارخانه است.
وی افزود:  این مدیریت در زمینه بومی سازی این قطعه با شرکت های توانمند داخلی وارد مذاکره شد و سرانجام طی برگزاری مناقصه شرکت ذوب و تکمیل آپادانا برنده شد و ساخت آن را بر عهده گرفت.
حسینی تصریح کرد: با انجام این پروژه  ۲۰۰ هزار دلار از خروج ارز جلوگیری به عمل آمد و نسبت به مشابه خارجی ۶۰ درصد ساخت آن ارزانتر و البته با کیفیت مطلوب انجام گرفت.
این تلاشگر ذوب آهنی گفت: این تجهیز با موفقیت در شرکت تست شده است و دو مجموعه نهایی آن تا نیز آخر تیرماه  به کارخانه تحویل داده می شود.
مرتضی رضایی مدیرعامل شرکت ذوب و تکمیل آپادانا نیز اضافه کرد : این شرکت تولید قطعات فولادی و آلیاژی مربوط به صنایع سیمان، معادن، نیروگاه ها و فولاد را از سال ۸۵ آغاز نموده است و از سال ۱۳۹۷ با ساخت صفحه های مشبک مربوط کوره آهک پلی زیوس بخش آگلومراسیون همکاری خودش را با ذوب آهن اصفهان آغاز کرد.
وی در خصوص همکاری با ذوب آهن اصفهان بیان کرد : قطعاتی از جمله بوش های آلزن و تجهیزات مربوط به نورد ۵۰۰ و شیپوری های داخل اسکروبرهای تصفیه گاز کوره بلند ۳ نیز در این مجموعه ساخته شده است.
وی اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان قدیمی ترین کارخانه فولاد کشور و عامل مطرح شدن استان اصفهان به عنوان یک استان صنعتی می باشد و تقریباً کلیه صنایع ریخته گری و ماشین سازی طی چند دهه اخیر در استان اصفهان و حتی سایر استان ها به واسطه ذوب آهن اصفهان شکل گرفته اند.
روح اله سلطانی مدیر تکنولوژی شرکت ذوب و تکمیل آپادانا  نیز در ادامه به بیان چالش های تولید شیپوری تصفیه گاز کوره بلند پرداخت وگفت: این قطعه نمونه ساخته شده داخلی نداشت و به دلیل در حال کار بودن نمونه خارجی امکان انجام تست های مورد نظر امکان پذیر نبود.

وی افزود: به ناچار قطعه مذکور از ابتدا شبیه سازی شد و بعد از موفقیت در تست های نرم افزاری مدل سازی و ریخته گری شد. از دیگر چالش های پیش رو برای ساخت این قطعه مهم، یکنواخت بودن ضخامت آن در همه نقاط بود که با توجه به ضد سایش بودن متریال و عدم امکان ماشین کاری، عملیات ریخته گری آن با حساسیت بالایی همراه بود.
انتهای پیام/
خبر پیشین
بهار تولید در ذوب‌آهن اصفهان
خبر بعدی
شاخص کل ۱۸۷۰۰ واحد افت کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست