کد خبر: 82706
معدن
قائم‌مقام وزیر صمت:

تولید در صنایع معدنی جانی دوباره می‌گیرد/ حذف مانعی بزرگ از سر راه جهش تولید

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح جدید وزارت صمت در قالب قراردادهای کشف پریمیوم محصولات صنایع معدنی در بورس کالای ایران آغاز شد که با این روش، بازار هم برای تولید کننده و هم مصرف کننده پیش بینی پذیر شده و قابلیت برنامه ریزی بلند مدت در حوزه تولید ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب‌ ۲۴، به نقل از کالا خبر، محمد صادق مفتح در خصوص طرح وزارت صمت مبنی بر استفاده از قرارداد کشف پریمیوم در مدیریت هوشمند بازارهای کالایی و رفع دغدغه های تولید گفت: منطق استفاده از این قرارداد بر این مبنا است که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده بتواند برای بازده زمانی یکساله و یا بیشتر برنامه ریزی کرده و آن ها بتوانند از آینده بازار و فروش کالا و تامین مواد اولیه اطمینان حاصل کنند؛ در اصل با این طرح وزارت صمت با بهره گیری از ظرفیت بورس کالا، بازار برای فعالان اقتصادی و تولید پیش بینی پذیر می شود.

وی در توضیح انعقاد قراردادهای بلندمدت در بورس کالا گفت: در این شیوه، یک واحد تولیدی وقتی محصول خود را برای ۶ ماه و حتی یکسال آینده عرضه می کند، مازادی برای مقطع زمانی ۶ ماهه یا یکساله پیدا می کند و می تواند بعد پوشش نیاز بازار داخل، برای صادرات اقدام کند؛ به عبارت دیگر با این روش، صادرات قابل برنامه ریزی می شود و بنابراین وقتی شرکتی از امروز می داند برای نیاز داخل و صادرات طی ۶ ماه آینده به چه میزان تولید نیاز دارد به خوبی برای تولید خود برنامه ریزی می کند و این امر یک امتیاز برای تولیدکنندگان به شمار می رود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تولید کننده پایین دستی که می داند مواد اولیه خود را برای ۶ ماه جلوتر پیش خرید کرده با برنامه ریزی بهتری به تولید می رسد و از نوسانات بازار بین المللی و هیجانات آن نگران نمی شود؛ با همه این تفاسیر با اجرای این طرح جدید، بازار هم برای تولید کننده و هم صادرکننده پیش بینی پذیر شده و قابلیت برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت به تولید کنندگان داده می شود. استقبال صنایع از طرح جدید

مفتح با تاکید بر اینکه صنایع به شدت از این طرح استقبال می کنند، تصریح کرد: امروز آغاز این طرح در بورس کالاست و رفته رفته با آشنایی کامل صنایع شاهد استقبال آن ها از این طرح خواهیم بود. تاکید می کنم که در این روش، هم خریدار ماده اولیه مطمئن است که ماده اولیه ای را که خریداری کرده در اختیار دارد و هم تولید کننده مطمئن است که محصول خود را برای تحویل آینده فروخته و مازاد تولیدش نیز صادرات می شود، این رویه یک ثبات و آرامش خاصی به بازار می دهد و هم از ناحیه مصرف کننده و هم تولید کننده و بازار مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: در حال حاضر فعالان اقصادی نمی توانند پیش بینی کنند که ۶ ماه دیگر چه اتفاقی در بازار رخ می دهد لذا با تغییرات بازار بین المللی از خود رفتارهای هیجانی نشان می دهند که  این موضوع باعث تشدید مشکلات بازار می شود اما با اجرای این طرح، اطمینان خاطری بین فعالان ایجاد می شود و هر اتفاقی در بازار بین المللی رخ دهد آنها مطمئن هستند که محصول خود را دارند و می توانند ماده اولیه را در زمان مشخص تحویل بگیرند.

قائم‌مقام وزیر صمت در خصوص تاثیر اجرای این طرح در جهش تولید گفت: یکی از موانع جهش تولید عدم امکان پیش بینی کوتاه مدت و میان مدت بازار است و وقتی موانع تولید برداشته می شود به این معنا است که تولید کننده راحت تر از گذشته و با برنامه ریزی بهتری می تواند تولید را انجام دهد و این قدم بزرگی در جهش تولید است.

قراردادهای کشف پریمیوم محصولات صنایع معدنی در حالی آغاز شد که مصرف کنندگان استقبال ویژه‌ای از عرضه شمش فولاد شرکت های جهان فولاد سیرجان، چادرملو و فولاد کاوه جنوب کیش داشتند و در مجموع ۱۷۵ هزار تن در قالب ۲۷ قرارداد مورد معامله قرار گرفت. همچنین ۱۲۰ تن مس کاتد ملی مس در قالب ۶ قرارداد ۲۰ تنی دادوستد شد تا تعداد قراردادهای کشف پریمیوم در روز جاری به ۳۳ قرارداد برسد.

انتهای پیام/

خبر پیشین
ذوبی‌ها با عبور از پیکان صدرنشین ماندند
خبر بعدی
۳۲۴ میلیاردتومان کارنامه درآمدی ذوب در بورس کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست