کد خبر: 99091001
صنعت
نماینده مجلس در بازدید از کارخانه ذوب آهن :

عرضه فولاد در بورس کالا مانع خام فروشی می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تلاش مجلس این است که صنایع فولادی از طریق عرضه در بورس کالا ، ابتدا نیاز داخل را تامین کنند و مازاد آن صادر شود .

به گزارش خبرگزاری ذوب ۲۴، مصطفی طاهری نماینده مردم زنجان و طارم در بازدید از کارخانه ذوب آهن اصفهان  اظهار داشت: طرحی در خصوص ساماندهی عرضه محصولات زنجیره فولاد کشور در مجلس مطرح و جلسات متعددی برای آن در کمیسیون صنایع و معادن و با حضور دست اندرکاران صنعت فولاد کشور برگزار شده است . در این راستا تلاش می کنیم از طریق بازدید از صنایع فولادی همچون ذوب آهن و فولاد مبارکه ، نظرات کارشناسان این صنعت را جویا شویم و از نزدیک مسائل فولادسازان را بررسی کنیم .

او افزود : طرح مجلس برای قیمت گذاری و نحوه عرضه در زنجیره فولاد به منظور ساماندهی بازار این محصولات است . یکی از بخش های مهم این طرح، امکان رصد کردن ورود و خروج مواد اولیه و محصولات فولادی در بازار است .

این عضو کمیسیون صنایع و معادن اذعان داشت: تلاش مجلس این است که صنایع فولادی از طریق عرضه در بورس کالا ، ابتدا نیاز داخل را تامین کند و سپس مازاد آن صادرات شود . این امر هم  موجب تامین بازار داخل شده و هم مانع خام فروشی مواد اولیه می شود و درنهایت ایجاد ارزش افزوده را در پی دارد .

طاهری افزود : متاسفانه بر خلاف شرکت هایی مانند ذوب آهن که عرضه مناسبی در بورس کالا دارند ، برخی واحدها در زنجیره فولاد که ملزم به عرضه در بورس کالا هستند ، تنها ۳۰ درصد تعهد خود را اجرا کرده اند و این امر باید اصلاح شود .

مجتبی رضاخواه نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این بازدید گفت : ذوب آهن اصفهان پیشکسوت صنعت فولاد است و نظرات مسئولان آن در این حوزه اهمیت ویژه ای دارد و لذا در بررسی شرایط زنجیره فولاد از نظرات این کارشناسان بهره گرفتیم .

او افزود : هدف مجلس از تهیه طرحی برای رفع مشکلات زنجیره فولاد ، انتفاع تولید کننده و مصرف کننده و کاهش نقش سوداگران است . در واقع باید، ضمن حفظ سودآوری مناسب برای تولید کنندگان، محصولات فولادی با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.

این نماینده مجلس اظهار داشت : به دلیل تغییرات نرخ ارز ، متاسفانه شاهد سوداگری در بازار فولاد هستیم که موجب شده نفعی به تولید کننده نرسد و مصرف کننده تحت فشار قرار گیرد .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بر ضرورت حضور کل زنجیره فولاد در بورس کالا تاکید کرد و افزود : برای حل مشکلات این زنجیره ، باید تمام جزئیات مدنظر قرار گیرد و شرایط همه بخش های این زنجیره بررسی شود .

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان نیز در این دیدار اظهار داشت : ذوب آهن اصفهان تنها شرکت بزرگ فولادی کشور است که از شیوه کوره بلند استفاده می کند ، شیوه ای که بیش از ۹۰ درصد فولاد دنیا را شامل می شود ، به همین دلیل صدای این شرکت شنیده نشده و مشکلات آن دیده نمی شود .

او افزود : بورس کالا به خوبی می تواند ایجاد شفافیت کند، اما  قیمت گذاری دستوری، نه تنها به نفع مصرف کننده نیست ، بلکه ایجاد رانت می کند .

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اجرای کامل تعهدات این شرکت جهت عرضه محصولات در بورس کالا و تامین نیاز داخل ، اظهار داشت : صادرات برای صنایع فولادی به ویژه ذوب آهن اصفهان، که ارز مورد نیاز خود را از این طریق تامین می کند،  بسیار حیاتی است؛ ضمن اینکه تولید فولاد کشور مازاد بر نیاز داخل است و تامین ارز در شرایط تحریم های ظالمانه ، برای کشور ضرورت بسیار دارد.

یزدی زاده اظهار داشت : صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا، ارز آوری خوبی برای کشور به دنبال دارد و این امر مستلزم تامین مواد اولیه است .

او  افزود: ذوب آهن اصفهان به جهت استفاده از شیوه کوره بلند در تولید فولاد برخلاف سایر واحدهای فولادی کشور از یارانه انرژی برخوردار نیست . در واقع هزینه مواد اولیه و انرژی برای این شرکت مطابق قیمت های جهانی است و این امر رقابت را برای ذوب آهن اصفهان سخت می کند .

خبر پیشین
گام های موثر ذوب آهن در حوزه مدیریت بهینه مصارف آب
خبر بعدی
اقدامات ذوب آهن اصفهان در مسیر جهش تولید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست