کد خبر: 102502
صنعت
با بهره‌برداری از دو پروژه محیطی زیستی صورت گرفت

گام بلند ذوب‌آهن در عرصه حفاظت از محیط زیست

به همت تلاشگران ذوب آهن اصفهان، پروژه‌های بهینه سازی الکتروفیلتر ۱۱۰ آگلومراسیون و نصب بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند به بهره برداری رسید .

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، وظیفه بخش آگلومراسیون تولید آگلومره با شرایط فنی مناسب برای مصرف در بخش کوره بلند است. در فرآیند تولید آگلومره، از مخلوط کردن چندین نوع ماده ریزدانه مختلف با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت که در پروسه‌های دیگر تولید می‌شوند، پس از مرطوب کردن، همگن کردن و عبور دادن آن‌ها از کوره پخت، ماده‌ای جدید با ترکیب شیمیایی یکنواخت به وجود می‌آید که به آن آگلومره (کلوخه) می‌گویند.

در طی فرآیندهای پخت آگلومره در ماشین‌های پخت، تولید ذرات غبار به عنوان یک جنبه زیست محیطی منفی مطرح است. طی سنوات گذشته به منظور حذف و کاهش پیامدهای نامطلوب ناشی از ماشین‌های پخت آگلومره پروژه ۵ گانه زیست محیطی تعریف و اجرا شد.

این پروژه بر اساس استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته تصفیه غبار و شامل مهندسی، ساخت و نصب ۶ عدد الکتروفیلتر بر روی خروجی ماشین‌های پخت شماره‌های ۱و۲و۳  واحد آگلومراسیون و مسیرهای انتقال مواد مربوطه بود.

هر شش الکتروفیلتر این پروژه از سال ۹۴ به بهره برداری رسیده و میزان غبار را تا سطح استاندارد درجه۲ ذرات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی در خروجی دودکش‌ها کاهش داده است.

در ادامه پروژه مذکور و به منظور ارتقاء شاخص‌های زیست محیطی و کمینه‌سازی میزان غبار خروجی از دودکش الکتروفیلتر ۱۱۰ و ارتقاء شاخص‌های بهداشت حرفه ای( کنترل گرد و غبار داخل کارگاهی در محدوده استاندارد های مرتبط) پروژه بهینه سازی الکتروفیلتر ۱۱۰ آگلومراسیون تعریف و فاز اجرائی آن در توقف آگلوماشین شماره یک آگلومراسیون از تاریخ ۱۹/۶/۱۴۰۰ آغاز و طی مدت ۱۲ شبانه روز و با صرف هزینه ای بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال انجام گردید.

این اقدامات به عنوان گام اول اصلاحات و بهینه‌سازی بر روی الکتروفیلتر ۱۱۰ صورت گرفته و در روند تکمیل این پروژه  فعالیت‌هایی برنامه ریزی و در حال اقدام است. بنابراین از آنجایی‌که اهداف این پروژه مطابق اندازه گیری‌های انجام شده توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست محقق شده است، در گام بعدی برای حفظ و تثبیت این شرایط اقدام خواهد شد و در ادامه نیز ، برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای عملیات گام اول برای دو الکتروفیلتر ۱۲۰ و ۱۳۰ با توجه به تجربیات کسب شده اقدام می‌شود

پروژه بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند شماره یک

در امتداد پروژه‌های بهبود زیست محیطی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، در کارگاه واگن توزین کوره بلند شماره یک به علت عدم وجود سیستم تهویه برای جمع آوری گرد و غبار حاصل از  تعیین میزان تناژ مواد مختلف شارژی به کوره بلند( شامل کک متالوژی، سنگ آهن، آگلومره و مواد کمک ذوب) به کوره بلند پروژه نصب بگ فیلتر  واگن توزین کوره بلند شماره یک با هدف کاهش گرد و غبار کارگاهی به زیر ۵ میلیگرم بر مترمکعب تعریف گردید.

یکی دیگر از اهداف اصلی پروژه جلوگیری از انتشار آلاینده‌های واحد مذکور به محیط زیست و کنترل خروجی مربوطه به زیر ۳۰ میلی گرم بر نرمال متر مکعب بوده است.

این پروژه با استفاده از توان شرکت‌های داخلی از مورخه ۱/۸/۹۷ و با هزینه بالغ بر ۴۹.۳ میلیارد ریال و۱۱۶۶۱۴ یوروآغاز و طی یک برنامه زمان بندی سه ساله در آبان ماه ۱۴۰۰ به بهره برداری رسید. در طول این پروژه میزان ۱۵۰ متر مکعب خاکبرداری، ۲۰۰ متر مکعب بتن ریزی، ۱۳۲ تن اسکلت فلزی به شرح {ونتیلاتور۸ تن، بگ فیلتر۴۵ تن، نوار نقاله ۱ تن، داکتینگ( شامل دودکش، کانال، هود و دمپر) ۶۶ تن، الاواتور۳ تن، بونکر ذخیره غبار۵ تن}، تعداد۶۴۰ بگ پلی استر سوزنی و سیستم جت پالس استفاده گردید.

در حال حاضر عملیات نصب تجهیزات  و تست سرد و گرم به صورت ۱۰۰ درصد انجام گرفته است و در مرحله رفع پانچ لیست‌ها قرار دارد.

انتهای پیام/

خبر پیشین
«میلگرد» پرفروش‌ترین محصول ذوب‌آهن در آذر ۱۴۰۰
خبر بعدی
بارش برف؛ ریزش بورس!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست