کد خبر: 82605
صنعت
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو:

ذوب‌آهن اصفهان با تحول چشمگیر، اتفاقات بهتری پیش رو دارد

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با بیان اینکه ذوب‌آهن از زیان‌دهی خارج شده است، گفت: این شرکت با تحول چشمگیر، اتفاقات بهتری پیش رو دارد.

امیر صباغ در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری ذوب ۲۴، تحول ذوب آهن اصفهان در تولید و سودآوری را چشمگیر دانست و اظهار کرد: ذوب آهن اصفهان شرایط جدیدی را تجربه می‌کند و بعد از سال‌ها زیان دهی از شرایط قبلی خارج شده است که قابل تقدیر است.

وی افزود: وزارت صنعت هم با این که سهامدار نیست اما حمایت بنگاهی و همچنین حمایت در سیاست‌گذاری را از این مجتمع عظیم صنعتی در دستور کار قرار داده و به شیوه‌های مختلف سعی می‌شود در تأمین سنگ آهن، این شرکت با مشکل مواجه نشود. البته مشکل سنگ آهن وجود دارد، بنابراین کشور باید زیرساخت‌های لازم را برای وارد کردن سنگ آهن تسهیل کند و با عرضه تلفیقی، قیمت هم کنترل می‌شود. اگر محدودیت‌های بین المللی کاهش یابد، می‌توانیم به زنجیره ارزش جهانی سنگ آهن وصل شویم تا بتوانیم مواد مورد نیاز ذوب آهن و سایر صنایع را تامین کنیم.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو گفت: وضعیت ذوب‌آهن به لحاظ صورت‌های مالی و تولید بهبود یافته است و طرح‌های پایین دستی خوب و با ارزش افزوده بالا را پیگیری می‌کند که به زودی باعث اتفاقات بهتری در این شرکت خواهد شد و مزیت ویژه‌ای برای آن ایجاد می‌کند.

وی افزود: تولید ریل کار بسیار بزرگی بود که ذوب‌آهن اصفهان انجام داد. نیاز کشور به توسعه حمل و نقل ریلی در آینده بسیار زیاد است و سرمایه گذاری در این زمینه و تلفیق با فناوری باعث می‌شود این شرکت بتواند نیاز کشور به ریل را همچنان تامین کند.

صباغ از تحول جدید در صنعت فولاد کشور خبر داد و گفت: در آینده نزدیک شاهد از بین رفتن رقابت ناعادلانه کنونی بین کوره بلندی‌ها و شیوه تولید قوس الکتریکی خواهیم بود.

وی افزود: بخش عمده‌ای از صنعت فولاد از مزیت تامین گاز با قیمت ارزان برخوردار بوده و بنابراین توسعه خود را بر این اساس انجام داد اما رشد آن متناسب با رشد زیرساخت‌های کشور نبود. هم اکنون کشور دیگر قادر به تامین گاز ارزان برای فولادسازان نیست و راهکار دولت در این زمینه همان راهکاری است که برای صنعت برق در حال نهایی شدن است .

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با اشاره به اینکه صنعت برق برای پشتیبانی از صنعت فولاد باید اقتصادی شود، اظهار کرد: در واقع باید سرمایه‌گذار بخش خصوصی در این بخش ورود کند و بنابراین قیمت برق به گونه‌ای باید اصلاح شود که از آن حاشیه دستوری خارج شده و با روشی مثل بورس عرضه شود و صنایع از آن طریق برق مورد نیاز خود را تهیه کنند. برای گاز هم این اتفاق می‌افتد و صنایع باید گاز خود را از همین طریق تهیه کنند که فضای رقابتی و شفاف است .

وی کسری عرضه گاز و برق برای صنایع از سوی دولت را یادآور شد و گفت: دولت برای حل این مشکل باید صنایع بالادستی مثل گاز و برق را افتصادی کند تا قادر به تامین انرژی مورد نیاز صنایع پایین دستی باشند. صنعت گاز ما برای اینکه قادر به تامین گاز مورد نیاز صنایع فولادی ، پتروشیمی‌ها و … در بلند مدت باشند نیاز به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد و بنابراین باید قیمت گاز به گونه‌ای تعیین شود که برای سرمایه گذار جذاب باشد. قیمت گاز در آینده با الان بسیار متفاوت است و شاید شکاف قیمتی آن با زغال سنگ کاهش می‌یابد و کوره بلندی‌ها در واقع خواهند توانست مثل سایر کشورهای دنیا رقابت عادلانه‌تری با سایر فولادسازان داشته باشند.

صباغ افزود: اگر این اقدامات صورت نگیرد، با بحران مواجه خواهیم شد و شاید فولادسازها حدود ۸ یا ۹ ماه با کمبود برق و گاز مواجه بشوند. دولت که قادر به تامین این ۸۰ میلیارد دلار نیست و مشخصاً صنایع فولادی که توانایی لازم را دارند باید این سرمایه گذاری‌های را تکمیل کنند تا تامین انرژی آنها در بلند مدت تضمین شود.

وی گفت: در آینده شاهد خواهیم بود که رقابتی که اکنون در صنایع فولادی برای سنگ آهن وجود دارد در حمل و نقل، زیرساخت و انرژی هم ایجاد می‌شود.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو مشکل تامین سنگ آهن برای فولادسازان را مهم دانست و گفت: برای حل بحران سنگ آهن باید به سمت واردات برویم که می‌توان از مدل تلفیقی استفاده کرد و دولت با شرکت‌های بزرگ مذاکره خواهد کرد تا واردات سنگ آهن انجام دهند و با سنگ آهن داخلی به صورت تلفیقی تعیین قیمت می‌شود بدین ترتیب هم بازار تامین می‌شود و هم قیمت‌ها کنترل می‌شود.

وی لزوم توسه صادرات را نیز یادآور شد و گفت: دولت صادرات را به شرط وجود ذخایر مطمئن داخلی و موجودی انبارهای داخلی تسهیل می‌کند بدین ترتیب در بازار داخلی اطمینان لازم را خواهیم داشت.

صباغ گفت: اگر طرح مسکن ملی اجرایی شود شاید وارد کننده فولاد هم خواهیم شد، چون با تقاضای بسیار زیادی مواجه خواهیم شد. هم اکنون طرح مسکن ملی با استقبال مردم مواجه شده است و صنایع بالادستی هم استقبال می‌کنند چون استفاده از محصولات در داخل کشور اشتغال زاست و مزایای بسیاری برای کشور دارد.

انتهای پیام/

خبر پیشین
اعتراض ذوب‌آهن به تغییر محل بازی با پدیده
خبر بعدی
صنایع مکلف به پرداخت ۱۵۰۰ میلیارد تومان غرامت به حقابه‌داران شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدها

اخبار پربازدید این ماه

فهرست